Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İstihbarat ve İKK

Gündem Yazar

Gündem Yazar

  • 13 Şubat 2018

Suriye’de dengeler yeniden dizayn edilirken, güney sınırımızda gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında bir çok ülke menşeli silah, Kahraman Mehmetçik’e çevrilerek Türkiye bölge dışında tutulmak istenmektedir.

Zeytin Dalı Operasyonu ile başlatılan hareket kapsamında Halep havzasına bağlı çoğrafya ve bağlı müşkillerinde yaşanan etnik bölünmüşlüğün neticesinde istihbarat elde etme, elde edilen bilgileri toplayarak karar alıcı mercilere ulaştırılma ve analiz sürecinden geçirilme işleminin gerekli kurumsallaşma ve deneyimli personel olmadığından yetersiz kaldığı kanaatindeyim.

Düşman unsurlarının hareketlerini takip etmek amacıyla klasik yöntemler ile istihbarat bilgi akışı yapılmakta iken, bölgede görev yapacak personelin hareket kabiliyetini arttırmak, tehlikeli ve riskli bölgeler hakkında bilgi edinmek, erişilmesi zor bölgelerin görüntülenmesi için İHA (İnsansız Hava Araçları ) kullanılmasının son derece yararlı olduğu konusunda hemfikiriz.

Operasyon Hareket merkezi tarafından organize edilen komuta kademesinde alınan kararlar ve hareket planları basın ve medya organları tarafından ulusal medyaya çarşaf çarşaf servis edilmekte, İKK yani İstihbarata karşı Koyma ve Psikolojik Savaş tedbirleri ne yazık ki göz ardı edilmektedir.

Unutulmamalıdır ki Milli Güvenlik bir devlet politikasının unsuru olmakla birlikte kişi, kurum-kuruluş ve siyasi partilerin tekelinde görülmemelidir. Bugün cephede savaşan evlatlarımızın ortak paydası Vatandır. Siyasiler bugün cephede yaşananları lütfen bir siyasi argüman olarak kullanmasınlar.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu; artık savaşların tank, tüfek, top atışları, silah ve fiziki asker gücüyle kazanma devri bitmiş, beyin gücü ve istihbarat odaklı başarı edinimi ağırlık kazanmıştır. Düşman unsurlarının manevra ve kabiliyet hareket alanlarını doğrudan veya en direk yollarla etkisiz hale getirmek, yapması gereken hamlesini kestirmek, saldırı veya savunma tarzlarını olasılıklar üzerinden değerlendirmek gerekmektedir.

Bu bağlamda Kilis, Hatay, Gaziantep, Ş.Urfa ve Mardin illerinde İstihbarat faaliyetleri artırılarak, Sivil Toplum Kuruluşları kisvesi altında faaliyet gösteren ajanların tespit edilmesi, insanı yaşatma adı altında ülkeye sağlık malzeme ve ekipmanları getiren kişi ve kuruluşlar, Öncüpınar ve Cilvegöz sınır kapıları başta olmak üzere yaşamsal gıda malzelerinin takip ve kontrolü istihbarat birimleriyle koordineli şekilde yapılmalıdır.

Taşeron terör örgütlerinin başarılı bir şekilde yürütülmekte olan operasyonu gölgelemek için baharın gelişi ile birlikte dikkatleri başka yönlere çekmek için değişik metod ve yöntemlere başvuracağı unutulmamalıdır…

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.