Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İrlandalı Müslüman Sanat Tarihçisi Duggan Kayıp Eserlerin Peşinde

İrlandalı Müslüman Sanat Tarihçisi Duggan Kayıp Eserlerin Peşinde
  • 27 Kasım 2017

İrlandalı Sanat Tarihçisi Mikail Patrick Duggan, Müslüman olduktan sonra Antalya’ya yerleşti. Şimdi ise kayıp tarihi eserleri araştırıyor.

Müslüman olduktan sonra Antalya‘ya yerleşen İrlanda asıllı sanat tarihçisi Mikail Patrick Duggan, şehrin kayıp tarihi eserlerini araştırıyor. Duggan’ın izini sürdüğü en önemli eser ise dinlere karşı hoşgörünün bir sembolü olduğunu düşündüğü mermer Aziz John kabartması. Kabartmanın hikayesini anlatan Duggan, “Yaklaşık 10’uncu yüzyıldan kalma. Ama en önemli özelliği kullanılış biçimi. Roma döneminde Aziz John kabartmasının elinde bir küre ve kürenin üzerinde bir haç yer alıyormuş. Selçuklu döneminde ise haç bölümü çıkartılmış, kürenin üzerine de Arapça harflerle Allah yazılmış. Kullanılmaya devam edilmiş. İslami bir devlette heykelin kullanılmış olması çok önemli. Evliya Çelebi’nin yazılarında bile yer alıyor.”

İTALYANLAR KAÇIRDI
Hem Selçuklu hem de Osmanlı Döneminde de kullanılan kabartmanın İtalyan işgali sırasında ortadan kaybolduğunu ifade eden Duggan, “Büyük ihtimal özel bir koleksiyonda yer alıyor” diye konuştu. Duggan’ın dikkat çektiği eserlerden biri de Türk tarihi için büyük önem taşıyan bir parça olan Osmanlı güllesi.

MÜZE ENVANTERİNDE VAR AMA KENDİ YOK
Güllenin Osmanlı Dönemi süresince bir zincirden sarkıtılarak bir yazıt ile birlikte Kaleiçi girişinde sergilendiğini anlatan Duggan, “Antalya Müzesi envanterine geçti. Yivli Minare’den yeni müze binasına geçiş döneminde, 1970’de ortadan kayboldu. Envanterde var, resmi yazılarda var ama kendisi yok” dedi. Duggan, bir diğer önemli kayıp eserinde ise Hadrianus Kapısı’nda (Üçkapılar) yer alan yazıtlar olduğunu belirterek, “Viyana Müzesi, Ashmolean Müzesi ve British Müzesi’nde bu yazıtta yer alan altın varak kaplı tunç harfler sergileniyor. Gezginler 1800’lü yıllarda Antalya’da bu harfleri bulup kaçırmış” dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/akdeniz/2017/03/04/irlandali-kayip-eser-pesinde

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.