Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İran İsyanı ve PJAK Alt Yapısı

Doç. Dr. Bekir AYAZ

Doç. Dr. Bekir AYAZ

  • 06 Ocak 2018

İdeolojik yerine Pragmatik unsurların öne çıktığı İran’da, 1997 yılından itibaren değişmekte olan politik değişmelerden tutun nükleer çalışmaların küresel güçler tarafından bahane edilerek gerginleştirilen ilişkiler 11 eylül 2001 den itibaren gerilimli süreç başlamıştır.
2005 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçilen Mahmud Ahmedinejad tartışmaları alevlendirmiş ve 2009 yılının Haziran seçimlerinde tartışmalı seçim sonuçları ile bir kez daha galibiyet ile ayrılan Ahmedi bin Nejad;nükleer çalışmalar konusunda izlemiş olduğu çok sert politika kıvılcımı gittikçe alevlendirmiştir.
Son dönemlerde Ortadoğu coğrafyasında yanıbaşımızda yanan komşu ateşinin bize sıçraması konusunda herkes fikir birliği yapmasında haklı olsalarda, bu ateşin bize nasıl taşınacağı konusunda analizcilerin yorumlama yapamamaları ve karar alıcı mekanizmalara alternatifleri sunamamaları gözlenmektedir.
İran’da yaşanan hareketlilik ekonomik durumu protesto etmek maksadıyla başlatılmış gibi görünsede,batılı güçler tarafından tasarlanarak mevcut iktidar politikalarını benımsemeyen muhalefetin tetiklendiği aşikardır.
İran’da kürt vatandaşlar yoğunlukta Kirimşah (1,945,225 ),Kürdistan eyaleti (1,493,645 ),İlam eyaleti (557,590).Batı Azarbaycan eyaleti (3,080,576 ) Qesrisirin,Haremahad,Senendej, Mahabad ve hakimiyeden oluşup, bunların dışında kalan velhasıl Kürtlerin % 46.1 oluşturduğu Kuzey Horosan eyaletinde yaşamaktadırlar.
Demoğrafik yapıdan dağılımını incelediğimizde ülke nüfusunun 75 milyon olduğu %10 luk kısmı Kürt vatandaşlardan oluştuğu,5-6 milyon Şii Kürt olduğu,genellikle ülkenin batısında bulunan dağlık kesimlerde yaşamsal faaliyetlerini sürdürmektedirler.
Burada İlam özellikle stratejik bir bölge hüviyetinde olup 1958 yılında Kirmanşahtan ayrılmıştır. Kürt bölgelerinin beyin takımı bu eyalette olup,bölge zengin bakır,demir yatakları,doğalgaz kaynakları bakımından oldukça zengindir.
Bölgede İran ve Irak’ta faaliyet gösteren 2007 yılında Osman Öcalan tarafından kurulan PKK terör örgütünün bir kolu olan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi yani PJAK son dönemlerde aktif bir hareketlilik ile Kandil’den almış oldukları destek ile Urimiye ve Hoy bölgelerinde tıpkı Musul ve Kerkük örneğinde olduğu gibi örgütlenmektedirler.
Türkiye sınırına 120 km mesafede bulunan bu bölgeler ileride olası yapılanma ve Türkiye’yi kuşatma yoluyla zor durumda bırakmak için hazırlanan alt yapılardır.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Kimyasal Kullanma - 15 Nisan 2018
Çok Kutuplu Politika - 10 Nisan 2018
İttifak Arayışları - 9 Nisan 2018
MANPADS ALGISI - 5 Şubat 2018
Milletin Vebali - 24 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.