lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

İçerdeki Kürtler

Doç. Dr. Bekir AYAZ

Doç. Dr. Bekir AYAZ

  • 08 Ağustos 2017

Bugün ülkenin geleceği için Türkiye’nin Ortadoğu’da kırmızı çizgiler ile çizilmiş net bir siyasi projenin olmadığı görülmektedir.

Oysaki; Yavuz Sultan Selim kurmayları ile istişareler kurarak, Kürt beyleri ile bir araya gelmiş 1514 yılında çaldıran savaşından önce mutabakata varmış yaklaşık 3 yıl sonra 1918 yılına kadar 401 yıl sürecek bir Ortadoğu’yu yönetme devri başlamıştır.

Ülkemizdeki terörün bitirilmesi için öncelikle ilk tanımlanması gereken tema terörün ne olduğu ne şekilde türediği, halkın zihninde sorunun algılama şekli, tanının tanımlanabilmesi için teşhisin konulması ve ayrıntılı bir şekilde fizibilite çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

1980 yıllarda PKK ve Terör TSK acısından bir proje olarak geliştirildi. Dönemin siyasi iradesi postalların gölgesinde bir daha darbe oluşumu olmasın diye askeri oyalamak, kafasını kaldırmamak için senaryo ortaya attılar. Ortaya atılan bu senaryo zamanında kontrolden çıkmış ve baş edilemez hal almıştır.

Bugün Kürt sorunu PKK ile ilişkilendirmeye çalışanlar bir kez daha rasyonel bir şekilde düşünmesi gerekmektedir. Bu ülkede vatanını ve milletini seven birçok Kürt vardır. Kimse doğudaki bütün vatandaşları aynı kefeye koyarak algı operasyonları yaratarak, kurunun yanında yaşı yakmasın.

Kürt sorunu her terör olayından sonra TV programlarında gündeme gelip sayısız yorum ve görüş bildirilip kapanmaktadır. Bölgede fiziki şartlarda terörle mücadele etmiş olabilmeleri tek başına kâfi gelmemektedir. Terör ile mücadele ekran karşısına geçip birkaç süslü laf ile zamanı geçirmek değildir.

Etnik ve mezhepsel bağlamda inşa edilmesi için gerekli psikolojik, siyasal ve toplumsal alt yapının hazırlanması ve gerekli olan tüm işlevsel mekanizmaların kurulması gerekmektedir.

Terörü bitirme argümanlarının stratejisi, İstanbul başta olmak üzere metropol kentler ve Avrupa’nın birçok ülkesinde bir arada yaşama kültürü oluşturulmalı, mezkûr tartışmalar, yüzleşmeler, yeniden inşalardan dolayı atılacak adımlar, tartışmaların seyri, yüzleşmelerin reel başarısı, Kürt vatandaşların bölgede düştüğü durum değerlendirmelidir.

Görsel, duyusal ve yazılı basında doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesine şu veya bu kadar yatırım yaptık diyen yetkililerin yapması gereken tek şey bu yatırımların kim veya kimlere gittiği, ne şekilde nemalandıklarının araştırılması gerekmektedir.

Misak-i Milli sınırları içerisinde vatanı ve milletine bağlı devletin bekasını benimseyen Kürt vatandaşlarımız ile siyasi rant beklemeden görüşülmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Yanı başımızda oynanan oyunlara karşı acil hareket etmek zorundayız. İçerdeki Kürtler ile oluşturulacak sağlam bir birliktelik ile bizi hiç kimse yıkamaz.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Kimyasal Kullanma - 15 Nisan 2018
Çok Kutuplu Politika - 10 Nisan 2018
İttifak Arayışları - 9 Nisan 2018
MANPADS ALGISI - 5 Şubat 2018
Milletin Vebali - 24 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.