lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Hz. Muhammed’in Ölümü ( 8 Haziran 632 )

Fatih Mehmet KALAYLI

Fatih Mehmet KALAYLI

Trabzon / Şalpazarı doğumlu. Bartın Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Lisans mezunu. Tam Bir Kitap Delisi
  • 08 Haziran 2017

İlk olarak Abbas’ın dikkatini çeken belirtileri bir süre sonra diğerleri de fark ettiler. Peygamber daha ölmeden  Ümmü Eymen oğluna Peygamber’in ölmek üzere olduğunu bildiren bir haber gönderdi. Kuzeye yürümek için kamp zaten kaldırılmıştı. Fakat Üsame hemen Medine’ye dönme emri verdi. Ömer’in de içlerinde bulunduğu Ashab’dan ilk Müslüman olan birçok kişi ordu ile birlikteydi. Şehre vardıklarında ölümün gerçekleştiği haberini duyduklarında Ömer bunu kabul etmeyi reddetti. Ömer, Kur’an’ın bir ayetini yanlış tefsir ettiği için bu ayetin Peygamber’in onların neslinden ve gelecek nesillerde sürekli yaşayacağı anlamına geldiğini zannetmişti. Bu nedenle Mescid’de ayağa kalkmış, insanlara Peygamber’in sadece ruhen yok olduğunu ve bir süre sonra geri geleceğini anlatıyordu. O bu şekilde konuşurken Ebu Bekir at sırtında Sunh’tan geldi. Çünkü haberler hızla tüm vahaya yayılmıştı. Ebu Bekir hiç kimsenin konuşmasını durdurmadan doğruca kızının evine gitti. Peygamber’in yüzünden örttükleri örtüyü çekti. Ona baktı ve öptü. “Ey bana annemden ve babamdan daha sevgili olan” dedi, Allah’ın senin için yazdığı ölümü tattın. Bundan sonra sana hiçbir ölüm gelmeyecek. Daha sonra yavaşça örtüyü tekrar yüzüne örttü ve Ömer’in hitap ettiği insan kalabalığına doğru yöneldi. İnsan kalabalığına yaklaştığında: ” Yavaş ol Ömer! ” dedi. ” Beni dinle’ ” Ömer bunu aldırmadı ve devam etti. Fakat Ebu Bekir’in sesinin tanıyanlar Ömer’i bırakıp ne söyleyeceğini duymak için ona döndüler. Ebu Bekir Allah’a hamd ettikten sonra şöyle dedi: ” Ey insanlar’ Kim Muhammed’e tapıyor idiyse gerçekten Muhammed ölmüştür; kim de Allah’a tapıyor idiyse gerçekten Allah diridir ve ölmez. Daha sonra Uhud’dan sonra indirilen şu ayeti okudu:

” Muhammed, yalnızca bir Peygamberdir. Ondan önce nice Peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi O ölürse ya da öldürülürse siz topuklarınız üzerine gerisin geriye mi döneceksiniz? İki topuğu üzerinde gerisin geri dönen kimse, Allah’a kesinlikle zarar veremez. Allah şükredenleri pek yakında ödüllendirecektir.

( Al-i İmran: 144 )

Sanki Ebu Bekir okuyuncaya kadar bu ayeti hiç kimse duymamıştı. Ondan bu ayeti aldılar ve bu ayet dillerde dolaşmaya başladı. Ömer daha sonraları şöyle anlattı:

” Ebu Bekir’in o ayeti okuduğunu duyunca o kadar şaşırmıştım ki yere düştüm. Ayaklarım artık beni taşımıyordu ve Allah’ın Resulünün ölmüş olduğunu anlamıştım… ”

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v.) Peygamberimizin bugün miladi olarak ölümünün 1385. yılı. Her zaman olduğu gibi O’nu bugünde sevgi, saygı ve inançla anıyoruz. İnancının tüm dünya insanlarına inanç olmasını ve örnek hayatının, karakterinin, sevgisinin öneri ve fikirlerinin tüm dünya insanlarına bir yol olmasını diliyoruz.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ