istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Gündem Yazar, Türkiye’nin En Büyük İnternet Yayıncıları Birliğine Katıldı

Gündem Yazar, Türkiye’nin En Büyük İnternet Yayıncıları Birliğine Katıldı

Gündem Yazar haber sitemiz Türkiye’nin en büyük internet yayıncıları birliği olan İnternet Yayıncıları Derneği’ne katıldı. Yaptığımız başvurunun onaylanması sonucunda internet yayıncılarının ve dolayısıyla da İnternet habercilerinin haklarını korumak ve hak ettikleri itibarı görmelerini sağlamak üzere çalışan İnternet Yayıncıları Derneği’ne (İYAD) üye olduk.

İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD), 10 Şubat 2007′de Türkiye’nin 30 ilinden toplam 43 kurucu üyenin katılımıyla Bursa’da kurulmuştur. Derneğin üyelerini, başta internet haber sitelerinin temsilcileri olmak üzere ülke genelindeki birçok yerel gazete, televizyon, radyo istasyonu ve çeşitli basın kuruluşlarının temsilcileri oluşturmaktadır. Özgür ve bağımsız bir medya gücünün oluşması için daha etkin ve daha örgütlü olmanın gerekliliğine inanan İYAD’ın Türkiye genelinde 2000’in üzerinde üyesi bulunmaktadır. Kâr amacı olmaksızın faaliyetlerini sürdüren İYAD ulusal veya uluslar arası hiçbir kuruluştan maddi destek almamaktadır. Bünyesinde kurduğu Basın Akademisi’nde yerel medya ve internet haberciliği gibi konularda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Kurumsal kimliği ve yapısı günden güne güçlenen İYAD, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

TEMEL AMAÇ

İnternet Yayıncıları Derneği ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ile sansürsüz internet ve özgür internet kavramlarını benimsemiştir. Yerel medyanın önemine vurgu yapmaktadır. İnternet Yayıncıları Derneği bu kavramlara günümüzde de artarak devam eden saldırılara karşı gerekli duruşu ve söylemi ortaya koymayı görev edinmiştir. Basın ve ifade özgürlüğü ile haber alma ve haber yapma özgürlüğüne karşı oluşabilecek her tür engelleme ve tehdit durumunda üyelerinin yanında kurumsal bir duruş sergilemeyi en önemli görevi olarak görmektedir.

İNTERNET HABERCİLİĞİ

İYAD, Türkiye’de ve dünyada internet basınının önemli bir güce kavuşmasına ve bir sektör haline gelmesine rağmen Türkiye’de internet habercilerinin gazeteci sayılmaması nedeniyle çeşitli girişimlerde bulunmaktadır. İYAD 5651 sayılı internet yayınlarını düzenleyen yasayla birlikte 5187 sayılı basın kanununda yapılacak düzenlemelerle internet habercilerinin de gazeteci statüsüne sokulması gerektiğini savunmaktadır.

İNTERNET YASAKLARINA KARŞI MÜCADELE

İYAD aynı zamanda Türkiye’de uygulanan internet sitelerinin yasaklanması ve erişimine engel koyulması gibi politikalara karşı aktif mücadelesini sürdürmektedir. Özellikle internet haberciliğinin ve yerel basının etkinlik alanının genişlemesine katkı sağlamak, üyelerinin hak ve taleplerini ön plana çıkarmak için çalışmaktadır. Kurulduğu günden itibaren internet yasaklarına karşı geliştirdiği söylemleri ve internet yayıncıları ile yerel medya çalışanlarının haklı taleplerini gündeme getiren İYAD, Türkiye’nin saygın basın meslek kuruluşları arasındaki yerini almıştır.

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.