Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Gelecek Çoluk Çocuğa Emanet İken Gençlere Güvenmeyenin de Geleceği Olmaz

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı
  • 14 Aralık 2017

Gün geçmiyor ki kulaklarımıza çeşitli duyuntular gelmekte. Bizler ise bu hengameli günlerde, yüce Türk devletimizin zor günlerinde susmaya çalışmaktayız. Ancak duyduğumuz veriler hafızamızda biriktikçe toplumumuzun durumu hakkında da bazı sonuçlar elde edebiliyoruz ve artık susmak imkansız hale geliyor.

Olay güzide bir toplum kuruluşumuzda geçmekte. Söz insanların güvenerek, geleceği güzelleştirmek için seçtiği stk liderinin ağzından çıkmakta. Ancak ben meselenin daraltılmaması ve iletilmek istenen güzel niyetin tarumar olmaması için isim vermeyeceğim. Böylece yazımızın bir nevi evrenselliğini oluşturmuş oluruz.

Şu gerçekler unutulduğu sürece hem toplumumuz deforme olmaya hem de güzel ülkemizin geleceği kararmaya devam eder. Çünkü gününü iyi değerlendirmeyip, temelini sağlam atmayanların geleceği olmaz. Çocuklar; yetişkinlerden, yaşlılardan ve her şeyden önce değer ve önem verilmesi gereken insanlardır. Gençler ise güvenilmesi, dinlenilmesi, sıkıntılarının ve dertlerinin iyi tahlil edilmesi ve yaşadıkları sorunların giderilmesi gereken kitlelerdir. Çünkü geleceğin sahibi onlardır. Çocukken yaşadıklarıyla genç olmuş bireyler bu gün ne düşünüyorsa, ne yaşıyorsa gelecekte de toplum onu düşünür ve onu yaşar ! Bugün horlanan, toplumdan dışlanan, güvenilmeyen gençler yarın günü idare eden yaşlıların yerine geçtiklerinde onlardan nasıl bir başarı ve toplumun nasıl olmasını bekliyorsunuz ?

Türkiye Cumhuriyeti‘mizin kurucusu, bu koca ülkeyi geleceğin sahiplerine emanet eden Mustafa Kemal ATATÜRK çocuklar ve gençler için onlarca yıl evvel ne diyordu ? Hatırlayalım.

“Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

Kaldı ki ülkemizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk bu sözleri şu an ülkede yaşayan milyonlarca insan doğmadan önce söylemişti. Günümüze baktığımızda, bu ülkenin her yanında büyük oranda aynıdır, Şalpazarı‘nda bilimsel bilgiler veren araştırma yayınları var mıdır ? Bırakın ilçemizdeki mahalleleri ilçe merkezinde kaç tane ziraat, hayvancılık, ekonomi, tarih, kültür ve diğer alanların herhangi birinde dergi, gazete v.b. herhangi bir yayın çıkartılmaktadır ? Bunları yapmak isteyenlere ise zerre kadar destek verilmiyor !

Hem zamanları mı var ki ! Kişisel olarak hemen her akşam mezelerine kestikleri envaiçeşit meyveler kadar tatlı insanların ağzından toplum liderliğine hiç yakışmayacak, gençleri horlayan, aşağılayan “Geleceği çoluk çocuğa emanet edemeyiz.” vari sözler çıktığı zaman yaptığınız sivil toplum kuruluşu liderliğinizi de işte böyle tartışmaya açarsınız ! Zira meze kesmekten geleceğe yatırım yapacak vakit bulamamışsınız bayım.

Toplum ve vatandaşlarımız söz konusu olduğunda söylenmesi gerekenler söylenmelidir.

Yazıma geleceği çocuklara ve gençlere emanet eden Atamın bir başka sözüyle son veriyorum:

“Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.