www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Etnik Müzik Nedir ?

Orhan YAŞAR

Orhan YAŞAR

Orhan YAŞAR

Çok değerli hemşehrilerim. Bu gün sizinle, etnik müzik, yani yöresel müzik nedir bunu konuşalım istedim.Bir topluma, bir yöreye ve o yörenin insanlarının kültürüne ait müziktir. Bütün dünyada da etnik müziğin önemi çok fazladır. Örneğin, lambada dansı ve müziği,dünyada bir dönem çok meşhur olmuştu. Biz de Davut Güloğlu ‘Nurcanım’, Yanuklu Ahmet’in müziği olan, ‘Vay Seni Cerrahpaşa’ Volkan konağın seslendirmesi. Erkan Ocaklı’nın seslendirdiği Mısırı Guruttun mi’, Mustafa Topaloğlu’nun ‘Parmağında Yüzükler’ gibi sayabileceğim bir çok örnekler var.

Lambada özünde 1980 yıllarında Güney Amerika’da yayılan bir dans türüne verilen isim olmakla birlikte şarkılarının güçlü tempolarından olacak ki Portekizce’de tokat veya “güçlü”anlamına gelir. 1988 yılında bu toprakları ziyaret eden bir Fransız Prodüktör Bolivya müziği eşliğinde lambada yapan gençleri görür ve bunu alıp dünyaya pazarlar ve dünyada hit olur.

2010’da İsveç’te düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Yunanistan kemençe ezgileriyle Şarkının içerisinde Giresun’a özgü horon figürlerinin kullandı ve çok dikkat çekti, başarılı oldular.

Etnik müziğin, yani yöresel müziğin başarılarını saymakla bitiremeyiz.

Ağasar’da ev için taşların taşımasında ve imecelerde kemençe sanatçısı olmasa olmaz idi.

İlerleyen zamanlarda ağasar yöresinde yetişen kemençe sanatçıların hayatını anlatmaya çalışacağım.

Yöremiz müziği Anonim olarak kalıp ilerki zamanlardaki kuşaklara özgürce kültürümüzü yaşatmak için

Bununla ilgili çalışmamı sizinle paylaşacağım.

Yöremizde neden konsevetuar öğrencileri ve mezunları yok bununla ilgili fikirlerimi paylaşacağım.

Saygılarımı sunuyorum 

Görüşmek üzere.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Etnik Müzik Nedir ? - 26 Şubat 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ORHAN KILIÇOĞLU dedi ki:

    Değerli kardeşim, ETNİK ve YÖRESEL kelimeleri çok ayrı şeylerdir. Etnik kaşıyıcı ve kanatıcı bir kelime olup, daha çok milli birlikten, tek milletten yana olmayanların sıkça kullandığı bir kelimedir. Yöresel ise bir ırkı değil, sadece bütünün içindeki bir alanı ifade eder. Selamlar

BİR YORUM YAZ