istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Erşat Salihi’nin Yeğeni Gazeteci Reşat Salihi Gündem Yazar’a Konuştu ! “Bizi Unutmayın”

Erşat Salihi’nin Yeğeni Gazeteci Reşat Salihi Gündem Yazar’a Konuştu ! “Bizi Unutmayın”

Gündem Yazar, Türkmeneli Lideri Erşat Salihi’nin yeğeni TERT TV yönetmeni ve gazeteci Reşat Salihi ile röportaj yaptı. Ercan Kandemir’in sorularını yanıtlayan Reşat Salihi, Barzani’nin çetesi Peşmerge ve PKK’nın işgali altındaki Kerkük ve Türkmeneli hakkında önemli bilgiler verdi. Katliamla yüz yüze yaşayan Türkmenler’in tek dileğinin ise Kerkük’ün Anavatan olarak gördükleri Türkiye’ye bağlanmak olduğunu öğreniyoruz.

Trabzon’u çok sevdiğini ve merak ettiğini dile getiren Reşat Salihi, Çepni soydaşlarına selamlarını iletiyor ve Şalpazarı’na gelmek istediğini söylüyor.


Röportaj / Merhabalar. Ben Türkiye’de yer alan Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde yerel haber yayını yapan Gündem Yazar sitesinin sahibi Ercan Kandemir. Türkmeneli’ni sürekli takip etmeye çalışıyorum. Yalnız benim takip etmem yetmiyor. Bir Türk olarak, siz umraniyekombiservis.org soydaşlarımızın ve meslektaşlık yaptığım sizin durumunuzu yayın yaptığım bölgede duyurmak boynumun borcudur. Eğer kabul ederseniz bunun için size röportaj soruları hazırladık. Bu sorular sayesinde Türkmeneli ve Kerkük’ün durumu hakkında bizleri aydınlatmış olacaksınız.

Kendinizi tanıtır mısınız ? Türkmeneli Lideri Erşat Salihi’nin akrabası mısınız ?

Öncelikle Gündem Yazar‘a ve değerli meslektaşım Ercan Kandemir kardeşime benim ile bu röportajı yaptığı için teşekkürlerimi sunarım.

Ben Reşat Salihi. Kerkük’ün Musalla mahallesinde doğdum. Kerkük’te soylu bir aile sayılan Salihi’lere mensup birisiyim. Bir amcam bu dava yolunda diktatör Saddam’a karşı geldiği için Türkçülük Turancılık davası yüzünden şehit düşmüştür. Diğer iki amcam ise ki bunların arasında Türkmeneli Lideri olarak görülen Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi 20’şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Gerekçe ise yine aynı Türkçülük Turancılık davası. Bunların yanında babam, diğer amcalarım ve halalarım da bir sürü sıkıntılar ile karşılaşmış zorlu bir dönem atlatmışlardır.

Okul hayatım ise ilk ve orta eğitimimi Musalla okullarında tamamladım daha sonra Sinema ve Televizyon bölümüne geçerek okul hayatıma öylece devam ediyorum. Çalıştığım kurum ise Irak Türkmen Cephesi‘ne bağlı resmi televizyon kanalı olan Türkmeneli Radyo Televizyonu(TERT)‘dur. Burada hem yönetmen hem de gazeteci olarak çalışıyorum.

“TÜRKMENLERİN MAL VE CAN GÜVENLİKLERİ YOK”

Türk yurdu Kerkük’de ne şartlarda çalışıyorsunuz ?

Türk yurdu Kerkük’te çok zor şartlarda çalışıyoruz. Buna en iyi örnek şu anda bu röportajı yaptığınız sırada dışarıdan gelen kurşun sesleridir. Maalesef ki bu kişilere şu ana kadar hiç kimse ders verememiştir. Türkmen mahallelerinde havaya kurşun açıp milleti tedirgin etmektedirler.

(Barzani’nin sözde meclisinde Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu yapılmasını onaylandıktan sonra Kürtçü teröristler işgal ettikleri Kerkük’te sokaklara çıkarak, özellikle Türkmenlerin yoğun yaşadığı mahallelerde havaya silah atışları yaptılar. Türkmenleri kışkırtmaya çalıştılar.)

Kerkük’te hayat nasıl ? Türkmenler rahat dolaşabiliyor mu ? Geçimlerini ne şekilde sağlıyorlar, çalışma şartları nasıl ?

Kerkük’te hayat giderek sıkıntılı olmaktadır. Yaklaşan referandum ile birlikte burada yanacak olan ateş bütün taraflara mâl olacaktır.

Türkmen vatandaşlar maalesef kendi evlerinde bile rahat yaşayamamaktadır. Yerel ve Merkezi hükümetlerin sessizliği bu kişilere cesaret vermektedir. Türkmenlerin hem mal hem de can güvenlikleri yoktur. Türkmenler Kerkük’te eğitim-öğretime önem verdiği için şehirde önemli alanlarda da hep Türkmenler vardır. Doktorların çoğu Türkmendir. Mühendisler, akademisyenler, öğretmenler, iş adamları ve hatta önemli askeri yerlerde bulunan kişiler de Türkmendir ancak o askerlerimize güvenlik adamlarımıza yetki verilmemiştir. Kendi rütbesinden daha küçük bir Kürt veya Arap birisinin yetkisi daha fazladır.

Bu işleri yapan Türkmenler sürekli tehdit edilmiştir. Birçoğu şehit edilmiştir ve birçoğu da zorla göç ettirilmiştir.

Hali hazırda nüfus çoğunluğunu hangi soy oluşturuyor ? Kerkük’ün yönetiminde kimler etkin ? Ve Türkmeneli Lideri Erşat Salihi’den de bize bahseder misiniz ?

Kerkük’te 1957 yılında en son sayım yapılmıştı. O dönemin sayımında ise Kerkük’te  yaşayanlar; %65 Türkmen, %19 Kürt, %12 Arap ve %4’lük nüfus ise azınlık sayılan Süryanilerdir. Ancak bu sayılar Saddam döneminde Kerkük’e getirilen Arapların sayesinde değişmiştir. 2003 yılında ise Saddam rejiminin yıkıldığı zaman da Kerkük’e giren Peşmergeler Kerkük nüfus müdürlüğünü yağmalayıp oradaki bütün evrakları yakmışlardır.

Erşat Salihi’ye gelince tabi az önce de belirttiğim gibi kendisi benim amcam olur. Fakat kendisini amcam değil de sadece liderim, yolbaşçım ve başkanım görürüm. Erşat Salihi bir dönem Irak Türkmen Cephesi Suriye temsilciliğini yürütmüş. Daha sonra Irak Türkmen Cephesi Kerkük il başkanlığına ardından da milletvekilliği ve Irak Türkmen Cephesi başkanlığına gelmiştir. Türkmen milletinin en zor döneminde güneş gibi ortaya çıkmış, gerek fikirleri, gerek siyasi yolu ve gerekse de Türk dünyasına yaklaşımı ile hepimizi aydınlatmıştır.

Türkmenlerin yani Türklerin haklarını hangi parti veya sivil toplum kuruluşları savunuyor ?

Ben Irak Türkmen Cephesi’ne bağlı birisiyim ancak burada particilik yok bizim içimizde çok şükür. Bazı görüş farklılıkları olur arada ama davamızdan dönecek kadar büyük bir şey değildir. Irak Türkmen Cephesi’nin yanında birkaç siyasi partimiz daha bulunmaktadır. Hepsi de çok şükür milli görüşe sahip Türkmen kimliğini korumaya çalışmış partilerdir ve bu partilerde seçimler olduğu zamanlarda Irak Türkmen Cephesi’nin çatısı altına girip birlikte seçimlere katılmaktadırlar. Özet geçersem birliğimiz bu yönde çok iyi gitmektedir.

Türkler Irak’da hangi illerde etkin durumda ?

Biz Türkler Irak içinde nerede ise her yerde yaşıyoruz fakat çoğunluk olarak bakarsak: Kuzeyde Musul, Erbil, Süleymaniye, Kerkük, Salahattin, Bağdat ve Necef’te etkin olarak yaşamaktayız.

“TEK İSTEĞİMİZ KERKÜK’ÜN ANAVATAN TÜRKİYE’YE BAĞLANMASIDIR”

Kerkük’ün geleceğini nasıl görüyorsunuz ?

Kerkük’ün geleceği hakkında konuşmak çok erken. Çünkü önümüzde sonucunu bilmediğimiz bir referandum olacak. Biz bu referandumun olmaması için elimizden geleni yapmaktayız. Fakat referandumun olacağı kesindir. Kerkük’ün geleceği hakkında tek istediğimiz Anavatan saydığımız Türkiye’ye bağlanmasıdır.

Türkleri koruyan bir Türkmen (Türk) ordusu oluşturuldu mu veya var mı?

Türkmenleri koruyan bir ordu Var ile yok arasında bir şey. Haşdi Şabi’nin içinde 16. ve 92. Türkmen tugayları bulunmaktadır. Bunların yanında kısa zaman önce Kerkük Tabur Komutanlığı da kuruldu.

Türkmen silahlı kuvvetlerine nefer katılımları nasıl sağlanıyor ? Katılım sağlanabiliyor mu ?

Bu silahlı kuvvetlere katılmak için sınavlar yapılır o sınavların ardından katılınır. Katılma konusunda bir sıkıntımız yoktur çok şükür.

“NE IRAK NEDE BAŞKA BİR ÜLKE BİZE SİLAH VERMEDİ”

Türkmenlerin elinde kendilerini koruyabilecek ağır silahları bulunuyor mu ? Silah ihtiyacı nasıl karşılanıyor ?

Maalesef ki sürekli istememize rağmen ne Irak hükümetinden ne de başka bir ülkeden şimdiye kadar tek bir silah bile verilmedi bizlere. Ağır silah hiç yok bizi koruyabilecek. İki silah türü var sadece ya keleş ya da tabanca.

“TÜRK MİLLETİ, ULU TANRI’DAN SONRA GÜVENEBİLECEĞİMİZ TEK DALDIR”

Türkmenlere Türkiye Cumhuriyeti devletinden destek geliyor mu ? Ne tür destekler geliyor ?

Türkiye Cumhuriyeti’nin adı bile bizler ile uğraşan kişilere bir korku salmaktadır. Türkiye’de yapılan tek bir konuşma bile burada bizim düşmanlarımız korkutmaya yetiyordur. Destek Kızılay ve AFAD’dan Türkmen göçmenler için sürekli gelmektedir. Anavatanımızın bizi yalnız bırakmaması ise bizleri çok sevindirmektedir.

Peki Türkiye’de yaşayan Türk halkından destek geliyor mu ? Ne tür destekler geliyor ?

Türk halkı ise Ulu Tanrı’dan sonra güveneceğimiz tek daldır. Türk milletinin arkamızda olduğunu bilmemiz bizim için büyük bir moral ve onur kaynağıdır. Gelen destekler ise Türkiye’de ki kurum ve kuruluşların sayesinde yine göçmenlerimize verilmektedir.

Suriye Türkmen Cephesi ile Irak Türkmen Cephesi arasında sizin gördüğünüz kadarıyla ilişki kurulabiliyor mu ? Türkmen birliği ne seviyede ?

İki cephe arasında şu ana kadar manevi ilişkiden başka bir şey yok maalesef. Ancak ileri ki zamanlarda Türkmeneli Cephesi adı altında hem Suriye’de ki hem de Irak’ta ki Türkmenler birleşecektir.

Suriye ve Irak’da gerçekleşen savaşlar nedeniyle Türk soydaşlarımız hangi ülkelere göç etmek zorunda kaldı ?

Göç konusu ise Suriye’de ki Türkmenler coğrafyaları gereği Türkiye’ye yakınlıklarından oraya göç ettiler. Irak’lı Türkmenler ise daha farklı bir bölümü Kerkük’e çadır kamplara, bir bölümü Kerbela ve Necef şehirlerine, küçük bir bölümü ise Türkiye’ye yerleşmiştir. Ve tabi hem Iraklı hem de Suriyeli Türkmenlerin arasında Avrupa’ya göç edenlerin sayısı da hiç az değil.

Savaş sebebiyle farklı yerlere göç etmek zorunda kalan Türkmenleri, Türkmeneli’ne getirebilmek için Türkmen parti ve sivil toplum kuruluşlarının herhangi bir çalışması oldu mu?

Aslına bakılırsa çalışmamıza gerek yok çünkü il ve ilçeleri özgürlüğe kavuşan bazı Türkmen yerleri sakinleri hemen evlerine dönmüşlerdir. Yani demek istediğim çalışmalarımız vardır tabi ki de fakat milletin iradesi sayesinde millet kendi yerini kurtarmak için silahını kuşanmış evini malını yerini yurdunu koruyamayan hükümete karşı orasını savunmuştur.

Türkmeneli’nin geleceğini ne şekilde görüyorsunuz ?

Türkmeneli, hiç olmadığı kadar zor bir dönem yaşamaktadır. Bütün bölgeleri özgürlüğe kavuşan Türkmeneli topraklarında büyük oyunlar oynanmakta. Asırlardır içinde Türkmenlerden başka bir milletin yaşamadığı Telafer’e PKK’lılar sokulmaktadır. Geleceği hakkında dileklerimiz ya özerk bir bölge ya da Anavatan bildiğimiz Türkiye’ye bağlanmasıdır.

“HA TRABZON HA KERKÜK”

Trabzon’a ve Şalpazarı’nın Oğuz’un Çepni Boyu’ndan olan halkına neler söylemek istersiniz ?

Reşat SALİHİ

Trabzon halkı hakkında ne desem hele azdır. Ha Trabzon ha Kerkük, ha Türkmen ha Türk. İkisi de aynı şey, ikisi de aynı şehirler. Orasını ziyaret etmek ölmeden önce tabi Ulu Tanrı şehitliği nasip etmeden önce yapılacaklar listemde en baş sıradadır. Oğuz’un asil Çepni boyundan olan soydaşlarıma Şalpazarı’na siz değerli dost ve soydaşlarıma bizi unutmamanızı bizi her an hatırlamanızı isteriz sadece…

Son olarak da tekrar benim ile bu röportajı yapan değerli meslektaşım Ercan Kandemir kardeşime teşekkürlerimi iletir kendisine Gündem Yazar yolunda büyük başarılara imza atmasını temenni ettiğimi de bildirmek isterim en yakın zamanda Şalpazarı’nda buluşmak dileği ile…


Gündem Yazar adına Türkmeneli Lideri Erşat Salihi’nin yeğeni, TERT TV yönetmeni ve gazeteci Reşat Salihi soydaşıma benimle bu önemli ve bilgilendirici röportajı gerçekleştiriği için teşekkür ediyorum. Bizi onurlandırmışlardır. Ulu Tanrı’dan Reşat Salihi’ye televizyon ve gazetecilik hayatında,  Lider Erşat Salihi’ye Türkmeneli’nin bağımsızlığı yolunda kısa zamanda başarılar diliyorum. Kendilerini Şalpazarı’nda misafir etmeyi, Trabzon’dan Kerkük’e vizesiz ve pasaportsuz gitmeyi diliyorum !

Ercan KANDEMİR

www.gundemyazar.com

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı

0545 504 59 55

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.