www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Büyük Şenlik Pazarı ŞALPAZARI

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Ercan KANDEMİR

Büyük Eğlence Pazar Şalpazarı

Türk Milleti bazı yerlere işlevlerine göre isimler vermiştir. Örneğin Şalpazarı ilçe merkezi dokunan şal ve kumaşların satıldığı bir pazar merkezi olmasından dolayı Şalpazarı ismini almıştır. Eskiden şal, kumaş pazarı olan ilçemiz son yıllarda sanatçı veya sanatçı olmaya çalışanların yada şarkı, türkü söyleyerek para kazanmaya çalışanların pazarı olmaya devam ediyor.

Bu köşe yazısında her yönden gelişmesini istediğimiz ilçemizin şenlik pazarı hakkında birazcık küçük alan milliyetçiliği yani mikromilliyetçilik yapacağız.

Bilim çevrelerinin veya istatistik merkezlerinin henüz ülkede en çok yöresel şenlik yapan ilçe hakkında bir araştırma yapıp yapmadığı hakkında bilgimiz yok (olsa bilirdik) ancak Şalpazarı şenlik bakımından belki de Türkiye’nin önde gelen ilçelerinden birisidir. İleride ilçemizin adı Türküpazarı veya Şenlikpazarı olarak değiştirilir mi kestiremiyoruz, bizce gerek yok sadece bir latife, ancak Şalpazarı’nın bu durumu kâra ve doğru tanıtıma dönüştüremediği de ortada. Bu dönüşüm de ancak doğru yatırımla olur.

Şalpazarı’nda son yıllarda yeni yetme şenlik ve festivaller ile o kadar çok etkinlik yapıldı ki bu durum toplumsal bunalıma dahi yol açtı. Horondan başka bir şey bilmez diye tanımlanan ilçemizin kendi halkı da şenliklerin fazlalığından ve kültürün laşkalaştığından dolayı yakınmakta. Eğer şenlikler ciddi anlamda ilçe halkının kâr sağlayacağı konuma getirilseydi ve ilçe tanıtımı bu şenlikler sayesinde ciddi anlamda yapılabilseydi herhalde şikayetler azalacağı gibi çevre ilçe hakları da Şalpazarı’na ibretle bakacaktı.

Eğlence pazarının ekonomide büyük bir yer kapladığı akıllardan çıkartılmamalı. Şalpazarı’nın şenlikleri doğru yatırım ve hamlelerle kâra çevrilmeli.

Şalpazarılı Olan Her Şeye Değer Verilmeli

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan Hıdırellez’imizin Acısu’daki kutlamasında da birtakım tartışmalar yaşandı. Şalpazarılı olmayan sanatçıların da alındığı şenliğe Ağasarlı Zehra, Batuhan Turan, Emine Cömert gibi isimlerin çağrılmaması veya getirilmemesi tepkiyle karşılandı. Yöre yerelindeki isimlerle birebir ilişkilerde durumun ne olduğunu bilemiyoruz fakat şenliklerde kurulan yiyecek, giyecek v.b. pazarların da Şalpazarılı olmayanların oranının %95 civarlarında olması aslında bir bilinç eksikliğini ortaya koymaktadır.

Bu bilinci Şalpazarılı olan her şeye değer verip ortamlara davet edilmesiyle, yerli sanatçılara değer verilmesiyle ancak bu sanatçıların da gönüllülük esasıyla hareket etmesiyle, ilçede üretimi ve ekonomik faaliyetleri arttırıp şenlik pazarlarında Şalpazarılı pazarcılara yer verilmesiyle sağlanabilir.

Doğru yatırım ne şekilde olmalı ? Biz internet sitesi kurarken sitenin tasarımını ziyaretçinin hemen girip çıkmasına yönelik değil düzenlememekteyiz. Ziyaretçinin sitemizde daha fazla gezinmesi ve daha çok zaman harcaması için sitenin sağına soluna ziyaretçinin görebileceği içeriklerin yerleşmesini sağlamaktayız. Bu sayede sitedeki reklamların görünme ve tıklanma oranları daha çok olmaktadır.  Benzer şekilde Şalpazarı’na gelen yerli ve yabancı turistlerin ilçede daha fazla zaman geçirebileceği ortamlar yapılmalı. Bu turistlerin para harcayacağı, güzel vakit geçireceği, harcadığı paradan pişman olmayacağı, cebindeki parayı gönül rahatlığıyla Şalpazarı’na aktaracağı ortamlar inşa edilmelidir.

Peki ne yapılabilir ? Tanrı bize Ağasar Deresi gibi yüzlerce yıl insan eliyle çalışılsa da böyle bir güzelliği sunamayacağı bir eser vermiştir. Peki dere kenarlarında neden Şalpazarı mimarisine uygun bir şekilde ortaya konulabilecek çağdaş hanlarımız (kafe, restoran, otel) bulunmamaktadır ? Neden aile ortamına uygun kulüplere benzer eğlence mekanları kurulmamaktadır ?

Sis Dağı’nda yazın çim kayağı, kışın ise kar kayağı projesinden bahsedildi ancak herhangi bir girişim olmadı. Bu olduğu taktirde kafe, restoran, otel yatırımcıları da girişimlerinde cesaret bulacaklardır.

Neden yürüyüş ve atv parkurları kurulup bu etkinlikler düzenlenmemekte ? Bu bari çok büyük bir yatırım istemeyen bir girişimdir.

Şalpazarı’nda Ali Ağa’nın yapacağı beş yıldızlı otel, Sancar Emmi’nin ahşaptan  tekir mimarisiyle yaptığı otel odaları kadar ilgi görmez !  İşte ucuz ve etkili bir yatırım sağlayacak bir fikir.

Acısu Hıdırellez’i sizce uluslararası mı oldu ?

Ben Acısu Hıdırellezi’nin hiç de uluslararası büyüklükte yapıldığını sanmıyorum. Madem  uluslararası bir şenlik yapacaksınız o halde yabancı yerel ve genel yöneticileri bu şenliğe davet edecektiniz ve gelmelerini sağlayacaktınız. Onları Şalpazarı dışında değil içerisindeki yatırımlarınızda da ağırlayacaktınız, tabi bu yatırımlar henüz yok. Bu sağlandığı taktirde ister istemez yöneticilerin memleketlerinde haber konusu olacaktı ve halkının dillerinde Şalpazarı konuşulacaktı. Şalpazarı’nın tanıtımı da etkili bir şekilde yapılmış olacaktı hem de Acısu Hıdırellezi uluslararası boyut kazanmış olacaktı.

Bunun haricinde neler yapılabilir ? Üzülerek söylüyorum Şalpazarı’nda ŞALFED’in çıkarttığı Ağasar Araştırma Dergisi’nden başka hiçbir yayın çıkartılmamakta ! Şalpazarı’nda haber yayını yapan birkaç haber sitesi olmasa ve sıkça köşe yazıları yayınlayarak Şalpazarı’nda yayın açığını belli oranda kapatan Gündem Yazar’ımız olmasa ilçemizin durumu harap. Hali hazırda yine harap. Kaymakamlığın veya belediyenin çıkardığı bir yayın var mı ? Yok ! Daha bunlar yok iken İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça dillerinde Şalpazarı hakkında neden yayın çıkartmıyorsunuz diye sormam haksızlık olacaktır. Çünkü Şalpazarı’nda bunu idrak edecek yerel yönetici sayının fazla olduğunu düşünmüyorum.

Şalpazarı’nı Türkçe ve İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça gibi yabancı dillerde bilgiye dayalı tanıtacak yayınların çıkartılması ve yabancı ülkelerde bu yayınların insanlara bir şekilde ulaştırılması gerekmektedir. Yaptığınız işlerin uluslararası olmasını istiyorsanız uluslararası bilinirliğe sahip olmanız gerekmektedir. Bizim şenliğimiz uluslararası demekle uluslararası olunmuyor maalesef. Şalpazarılı gurbetçilerin Hıdırelleze gelmesiyle de uluslararası olunmuyor. Bunun Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız tarafından yapılan “Uluslararası boyutta olmayan şenliklere Kültür Bakanlığı destek vermiyor. Belediye şenliği gerçekleştirecek güçte değil.” gibi bir açıklaması da var. Ancak biz gerçekleşenin gerçeğine bakmak durumundayız.

Küfür, Tehdit, Namusa Dil Uzatmalarla Hak Savunulmaz

Şalpazarı şenliklerinde ilçe dışından sanatçıların çağrılmasına tepki gösterilmesi, Şalpazarı’nın şenlik pazarından çıkarı olan, Şalpazarılı olmayan çevreleri de rahatsız etti. Bir tepki yazısına Engin Beldüz adında sahte bir hesaptan , kişilere küfür ve tehditler savruldu. Hatta Şalpazarı basınının namusuna varana kadar dil uzatıldı. Bu kişi sahte hesap ile kendini gizlediğini sanıyor fakat biz kendimize Teşkilat-ı Çepni diyoruz. Engin Beldüz adlı sahte hesap elbette kendini gizleyemedi, biz onun ismini kısaca T.B. olarak açıklayalım. Ancak o kişinin kim olduğu ortaya çıkarıldı ve belleklerimizde yer almaktadır. Hakkınızı küfür, tehdit, namusa dil uzatmalarla savunmamalısınız. Bunu yaparsanız haksız konuma düşersiniz.

Engin Beldüz sahte isimli kişi Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’ın ve Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Beldüz’ün arkasına sığınarak tehtid, küfür ve hakaretlerini sürdürdü. Biz, Engin Beldüz adını Şalpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Beldüz’e sorduk. Faruk Beldüz, Engin Beldüz adlı bir kişiyi tanımadığını ve bu kişinin kendilerine zarar verdiğini söyledi. Engin Beldüz adı sahte olduğu gibi ardına gizlendiklerine de zarar verdiğini elbette umursamayacaktı, umursamadı da. Onun derdi ne Refik Kurukız’dı nede Faruk Beldüz idi. Onun tek derdi beraber iş yaptığı Şalpazarılı olmayan sanatçıların Şalpazarı şenlik pazarındaki çıkarlarını korumaktı. Ancak en büyük zararı da T.B. kendine verdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ