Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Bir Varmış Bir Yokmuş Kasabada Bir Amir ve Hademesi Varmış

Bir Varmış Bir Yokmuş Kasabada Bir Amir ve Hademesi Varmış
  • 17 Eylül 2017

Günün birinde bir kasabada bir amir ve bir de hademesi varmış.

Hademe amirinin ayağına toz kondurmazmış. Toz konacak olsa ceketini hemen amirinin ayağının altına serermiş.

Amirin ise burnu yukarıdaymış. Kerameti kendinden biriymiş.

Padişah kasabaya bir tahta çaktırırmış amir koşup tahtaya sarılırmış. Hademe de peşinden koşup “Vay amirim. Canım amirim. Ne güzel de çaktın amirim.” dermiş.

Padişah kasabanın çorak yollarına asfalt döktürürmüş. Cikis ayakkabılı amir hemen oraya gider asfaltın üstüne volta atarmış. Kerameti kendinden ya ayak bastığı yerin çimen biter gibi birden asfalt olduğunu sanarmış. Hademe “Vay amirime asfalt ne kadar da yakıştı. Aman amirim, güzel amirim.” dermiş.

Çevresindekilere de “Şak şaklayın amirimiiiii.” dermiş.

Bu manzaraya vicdanı sızlayanlar da varmış. Mış gibi yaşayanların gerçeklikte bezi olmadığını söylerlermiş. Bazıları da “Keşke hademe gerçekleri görse, amirini uyandırsa, insanları kandırmasa. Padişahları bir kızarsa valla ağlatır.” dermiş.

Kasabanın yolunun 2 kilometresi asfalt dökülse 102 kilometresi asfaltsız kalırmış. Mahallelerde sık sık su sorunları yaşanırmış. Gençler kasabada iş umraniyekombiservis.org bulamaz hep büyük şehirlere göç ederler, karın tokluğuna patronlarının ağız kokusunu çekerlermiş. Amirin bunlar hiç umurunda olmazmış. Hep mış gibi yaşarmış.

Padişahın bir kurumu 30 – 40 işçi alırmış, 3- 5 ay dağda bayırda çalıştırırmış, kerameti kendinden amir “Ben aldım, ben aldım. Bi sürü işçi aldım size.” dermiş. Hademe “Helal olsun amiriiiiim. Hepisini de sen aldın.” dermiş. Amir hademeye uyanık ticaretçi göz kırpmasından yaparmış “Eferin oğlum. Şak şakla oğlum.” der sırtını sıvazlarmış.

Bir gün padişahın bir kurumu kasabaya hikaye bu ya, cavealı (oturma yerli) tiyatro yaptıracakmış. Kurumun şerifi tiyatroya yer beğenmiş. Ahan da burası olur demiş. Amir “Yaptırmam da yaptırmam. Orası olmaz, burası olsun. Buranın fiyatı 10 para olsun demiş.” Hademe, “Yaptırmaz da yaptırmaz. Orası olmaz, burası olur. Amirim 10 para dedi 1 de benden 11 para olsun.” demiş. Amir tiyatronun yapımını engellemiş. Kurumun şerifi de kızmış. Amir şerifi kasabadan kovmuş. Padişahın ulemaları “Bu şerif bizden. Aman padişah duymasın.” deyip şerifi kasabaya tekrar geri yollamış. Bu duruma kasaba halkı çok kızmış. Gençler “Kasabamızda bir tiyatromuz bile yok.” deyip çok üzülmüş.

Abooo.

Padişah bunların hepsini duymasın mı ? Amiri ve amir adaylarını dar-ül padişah-ül kente çağırmış. Hademe bu işe çok karamsarlanmış. Vah amiriim gitti amiiriim diye ağlamaya başlamış. “Ben amirimsiz niiderim, nirelere giderim. Onun at arabası var gider mi gider.” demiş.

Padişah aday-ül amirlere şöyle bir bakmış. En iyi “Padişahım çok yaşa.” diyeni kasaba-ül amir yapacam demiş.

İlk amir olan, “Poodaşahum çok yaşşa.” demiş.

Diğerleri;

“Pııdışııhım çok yaşa.”, Paydaşahım şok yaşa.”

derken

“Gavs-ı Azamların Azamı Padişah-ül Devle Çok Yaşa.” diyeni kasabaya amir seçmiş.

Hademe bunu duyunca “Yansın devran.” deyüüp padişaha çok kızmış. Öbür aday-ül amirlere de ver yansın etmiş. “Ah amiriiim vah amiriiim. Ne güzel de yürürdü. Öksürse şaklardım, hapşursa şak şaklardım. Cikis kunduracıklarını ne güzel de silerdim. Ne yaptıysa o yaptı. Siz niittiniz ? Ne biçim şiiddiniz ? At arabası da vardı, gider mi giderdi.” deye ağlayuup durmuş. Kendini derelere tepelere vurmuş. Az gitmiş uz gitmiş.

Bu işe kasabalılar bir bakmış, pir bakmış Hepsi birden “Ben demedim mi? Önemli olan dik durabilmek.” demiş.

Yeni amir de bu işe çok sevinip hemen Hatme-ül Gürûb’a gidip çok dua etmiş. Meydanı boş bulan diğer Alem-ül Şakşakiyanlar da peşinden gitmişler. En iyi şak şaklayanlar yeni hademe seçilecekmiş. Kasabalı bakalım buna ne der…

Bizim ise diyeceğimiz şudur:

İl gider töre kalır. Devlet millettir. Millet Türk, hizmet Türk’e. Buna gerek dik duruş.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.