Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

“Benim Gazetecimin Günü Kutlu Olsun”

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı
  • 10 Ocak 2018

Bir şey mi öğretmeye çalışıyorsunuz ?

Şalpazarı özelinde şöyle bir gün değerlendirmesi yapmak istedim. Verilen 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü kutlamaları, kutlamalarda geçen ifadeler ile gönderilmeye çalışılan mesajlar, yapılan programlar…

Aslında yakınmıyoruz, isyan etmiyoruz, veryansın etmiyoruz. Sadece habercilik, gazetecilik, basın, köşe yazarlığı, yazarlık v.b. mesleklerin zorluklarını ve çekilen zorlukların karşılık bulamadığının öğrenilmesi gerekiyor.

Hayatlarında bir kere olsun habercilerin derdini, sıkıntılarını, çektikleri zorlukları sormayanlar, geçimlerini sağlayıp sağlayamadıkları umurlarında olmayanlar çeşitli mesajlarla kendilerince bir şeyler öğretmeye çalışıyorlar.

Kimi zaman bu insanlar yayınlanmasını istedikleri haberleri, ilanları önlerine gelen haberciye gönderip “Al bunu yayınla.” diyorlar. Bir de üzerine “Sen basınsın yazman lazım.” diyorlar.

Sürekli Şalpazarı kamuoyunu, halkı, STK’ları takip eden, halkı sılasından, sılasındaki halkı gurbetçisinden haberdar edebilmek için inanın gece ve gündüz mücadele veren ve ÇALIŞAN habercilerin, gazetecilerin nasıl geçindikleri, geçinip geçinemedikleri hakkında acaba bu toplum önde gelenlerinin haberi var mı ?

“Benim Gazetecimin Günü Kutlu Olsun”

Duyuyoruz ki yarın Şalpazarı’nda 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü kutlama programı yapılacakmış. Eyvallah az çok durumu olup haber sitesini, gazetesini resmileştirebilenler ile yarın bir program yapacaksınız. Peki yıllardır Şalpazarı medyasına emek veren, kimi zaman yayınlanması için haber yolladığınız, çağırıp açıklama verdiğiniz işinize gelmeyince de tınlamadığınız diğerlerine ne oldu ?

Basın Özgürlüğü, Tarafsızlık, Prensip…

Birisi prensip ve tarafsızlıktan bahsediyor. Ancak gördüğünü yazan habercilerin yazdıklarından hoşlanmadığınızda telefonla arayıp kaç defa baskı yapmaya çalıştığınızdan, hatta haberleri kaldırtmaya çalıştığınızdan kaç kişinin haberi var ?

Bir diğeri düşünce ve ifade özgürlüğünden bahsediyor. Davranışlarınız, hareketleriniz, söylemleriniz doğrultusunda görülen, olan yazıldığında telefonla arayıp savcılıkla, onunla bununla tehdit ve baskı yapmaya çalıştığınızdan kaç kişinin haberi var ?

*Şalpazarı dışındaki haber sitelerine ve gazetelere röportaj, haber, ilan vermek istediğinizde onlara emeklerinin karşılığını verip istediğinizi yayınlatıyorsunuz.

*Kiminiz iş yeri reklamlarınızı ilçe dışındaki gazetelere veriyorsunuz.

*Şalpazarılı bazı siyasiler seçim bölgesi Şalpazarı değilmiş gibi ilçe dışındaki haber sitelerine ve gazetelere reklamlarını, röportajlarını ücretiyle birlikte yayınlatıyor.

*STK’lar her yıl eğlence geceleri düzenliyor, sanatçılara milyarlarca lira aktarabiliyor Şalpazarı habercilerine “Al habunu yayınla.” diyebiliyorlar, kimisi canlı yayınlanmaları için TV çağırıyorlar onlara milyarlarca lira para aktarabiliyorlar.

**Mesele Şalpazarılı gazetecilere, habercilere gelince vız gelir tırız gider diyorlar.**

Bu soruyu tüm Şalpazarılı habercilere soruyorum:

ŞALPAZARI BASINI KÖLE Mİ ?

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.