Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Belediye Başkanı Kurukız, Aktaş Derneği’nde Şalpazarı’nı Konuştu

Belediye Başkanı Kurukız, Aktaş Derneği’nde Şalpazarı’nı Konuştu
  • 28 Ocak 2018

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, ilçenin en büyük derneklerinden Aktaş Yaylası Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Kurukızı derneğin yeni yönetim kurulu ağırladı. Gündem Yazar da Aktaş Derneği Başkanı Turgay Karagül’ün davetiyle toplantıya katıldı.

Başkan Kurukız toplantıda Şalpazarı’nı ilgilendiren hemen her konuya değindi. Bir çok soruna, konuya parmak bastı. Bir çok tartışmaya da nokta koydu. Araştırmacı Yazar Turan Uzun ve Gündem Yazar’ın sahibi Ercan Kandemir’in sorularına da yanıt verdi.

Toplantıya Sayvançatak Derneği Başkanı Erol Yanık, Kasımağzı Derneği Başkanı Selim Kıran ve Aktaş Derneği Eski Başkanı Mehmet Sayal da katıldı. İşte Başkan Kurukız’ın yaptığı konuşmalardan satır başları.

ŞALPAZARI HAREKETLİ BİR YAŞAM MERKEZİNE KAVUŞACAK

“Sis Dağı’na kadar Karayolları ağında. Kadırga yolunun yapılması için mücadele ediyoruz. Erikbeli Kadırga yolu Yeşil Yol kapsamında yatırım kapsamında. Erikbeli – Şıhkıranı yolunu da yatırım kapsamına almaya çalışıyoruz. Şalpazarı’nda göreve geldikten sonra Bayan Kültür Merkezi’ni yaptık. Belediye binamızın yapımı sürüyor, az kaldı. Belediye hizmet binasının içerisinde kültür merkezi, müze, el sanatlarının yapılıp sergilendiği yer, 250 kişilik toplantı salonu, pazar yeri, dükkanlar olacak.  Dükkanlar yeni sahiplerine satılarak belediyeye gelir sağlayacağız. En üst katta seyir terası, kafe, restorant, tesislerimiz olacak. Şalpazarı hareketli bir yaşam merkezine kavuşmuş olacak. Bu benim hayal ettiğim projelerin başlangıç noktası.”

ŞALPAZARI’NDA VADİ PROJESİ

“Devamında vadi projemiz var dere içinde. Onun da projesi yapıldı. Keşif projesi çıktı. Yeni bir proje çalışmamız daha var.  Seçimden önce o projeyi bitireceğim. Onun devamı var. Belediyenin önünden okulun karşısındaki araziyi kamulaştırmaya çalışıyoruz. Kamulaştırma tamamlanınca belediye binasının önünden oraya köprü atacağız.

Sancaktepe Belediyesi ile kardeş belediye olduk. Sancaktepe ile birlikte Emniyet’in oradan Kadakalın Kahvesi’ne kadar olan dere tarafına 2 trilyonluk bir projemiz var. Sancaktepe bunu yatırım programına aldı. Bu sene başlanacak. Burada seyir terası olacak, kafesi olacak.”

KURUKIZ, MİLLİYETÇİ DÜŞÜNCEYE HİZMET İÇİN ADAY OLDUĞUNU SÖYLEDİ

“Şalpazarı artık eskisi gibi değil, daha güçlüyüz. Milliyetçi Hareket Partisi’nden seçilmiş bir belediye başkanıyım. Ben Türk Milliyetçisiyim, Ülkücüyüm. O yolda ilerliyorum, zikzakım olmaz. Şuanda bizim partimizin, genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin duruşuyla, Ak Parti ile birlikteliğiyle ülkede nereden nereye gelindiği görülüyor. Hatta bir ittifak da düşünülüyor. Bununla ilgili bir komisyon çalışıyor. Biz önce ülkem diyen, milletim varsa ben de varım diyen bir anlayışın mensubuyuz. Ben bu anlamda aday oldum. Bu düşünceye hizmet etmek için aday  oldum. Ben verdiğim vaatlerin tamamen arkasındayım. Vaatlerimi yerine getirmek için ilerliyorum. Bu anlamda da inatçı kişiliğim vardır.”

“MHP’Lİ BELEDİYE OLARAK BİZE HER KAPI AÇILDI”

“15 Temmuz ile beraber Türkiye’nin yaşadığı tramvayı biz Şalpazarı olarak şansa çevirdik. Genel başkanımızın duruşu, önce ülkem diyen anlayışı, o günden bu yana olan süreç içerisinde Milliyetçi Hareket Partili belediye olarak bize her kapı açıldı. Bu anlamda hem görüşlerimizden ödün vermedik hem de iktidar nimetlerinden yararlanır hale geldik. Bunu 16 Nisan referandumu ile taçlandırdık.”

PANKART VE EVET-HAYIR TARTIŞMASI

“Referandumda beni çok eleştirenler oldu. Sizlerden de var. Ama ben şöyle düşündüm. Şalpazarı’nda arkadaşlarımızın çoğu Hayırcıydı. Şalpazarı’nın seçmeni 9 bin. Dedim ki Şalpazarı’nın oyunu toplasak Evet’e versek Türkiye’den Evet geçer mi ? Geçmez dediler. Peki toplayıp Hayır’a versek Hayır geçer mi ? Geçmez dediler. Peki Şalpazarı’nda oyların hepsini bir yere versek yararı olur mu ? Olur dediler. Hayır vermemi isteyen arkadaşlar oldu. Benim Hayır’a vermem için önce partimden istifa lazım dedim. Muhalefetteyiz bir de muhalefetten muhalefete geçeceğiz. Ondan sonra da hiçbir hizmet alamayan belediye olarak tarihe geçeriz, dedim. O zaman haklısın dediler.

Önce arkadaşları ikna ettim. Ondan sonra çıktık bir pankart astık. Dedik işte şunun için, bunun için, şöyle olacak, böyle olacak… Yeniçağ Gazetesi bizi haber yaptı, televizyonlar da yayınladı. Aslında güzel bir reklam da yaptık. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu Şalpazarı’na geldi. Sayın Bakanım bu pankartı okur musunuz, dedim. Okudum, hepsini biliyorum, tek tek inceledim merak etme dedi bana. Oradan da miting alanına geçtik. Ben de konuşma yapacağım. Sayın Bakanım, eğer burada konuşacaksam, belediye başkanıyım burada söz vermem lazım, millet benden söz bekliyor dedim. Her gelen siyasiye Yüksekokul diyorum, onun sözünü vermem lazım, dedim. Sayın Bakanımız, çıkıp sözünü ver dedi. Ben de çıkıp Yüksekokul sözünü verdim.”

Araştırmacı Yazar Turan Uzun, Şalpazarı Meslek Yüksek Okulu’na gelen öğrencilerin ilçeye geldiklerinde nerede barınacağını sorduKurukız konuşmasına şöyle devam etti.

“Bizimle Meslek Yüksekokul için başvuran üç tane ilçe var. İkisi Ak Partili belediye. Dernekpazarı ve Çarşıbaşı vardı, bizimki imzalandı onların ki imzalanmadı. Bu önemli bir başarı. Beş tane bölüm var Yüksekokul içerisinde. Hepsi öğrenci alacak olan sıradan olmayan bölümler. Turizm her okulda var, bazıları kültür diyor, hayvancılık diyor. Bunları alırsak öğrenci alma şansımız yok. Biz öğrenci alınabilecek bölümleri araştırıp bulduk. Bölümler Sosyal Güvenlik, Adalet, Yerel Yönetimler, İtfaiyecilik, Özel Güvenlik, Sivil Savunma. Bu bizim ilçemize hareket kazandıracak.”

“YURT PROBLEMİMİZ VAR”

“Bizim öğrenci yurdu problemimiz var. Bir arkadaşımız dedi ki, bir arazimiz var, ben yurt için veririm, dedi. Büyükşehir’de de imar planı hazırlanıyor. Yeşilalan dolayısıyla o araziyi alamadık. Büyükşehir olmazsa biz size arazi alır veririz, dedi. O gün sabah Büyükşehir Fen İşleri Müdürü beni arayıp ilçeye geleceğini söyledi. Aynı gün karne töreni var. Kaymakam bey de yanımdayken KTÜ Rektör Yardımcısı Hikmet Öksüz beni aradı. “Şalpazarılı Hikmet Öksüz Başkanını arıyor. Hayırlı olsun müjdeli haberi veriyorum.” dedi. Ben de çok sevindim. Bana göre hayatımda aldığım en güzel haberdi. Kaymakam çıkıp anlat dedi. Ben de çıkıp anlattım. Ondan sonra yayınlandı. Sahip çıkıyor diyenler oldu.”

“BU İŞLER 1-2 AYDA OLMUYOR”

“Bu hikaye tam iki yıl. Bizden önceki dönemde de 5 yıllık mücadele var. Yüksekokul yaptırma derneği var. Bu işler takip, emek, mücadele gerektiriyor. İkili ilişkileri iyi kurmak gerekiyor.  Bu işler öyle bir iki ayda olmuyor.”

“ACISU HAREKETLENECEK”

“Acısu hareketlenecek. Turizm projesi hazırlıyoruz. Bu dönemde bitecek.”

OKULLAR SAYCANÇARAK’DA TOPLANACAK

Sayvançatak Derneği Başkanı Erol Yanık, Sayvançatak’a da yatırım kazandırılması gerektiğini belirtti. İmam Hatip v.b. okulların getirilebileceğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Kurukız şunları söyledi;

“Doğancı, Gökçeköy, Simenli okullarının orada toplanma durumu var. Orası bir merkez olacak. Oranın önü açık. Şimdi semt sahası projesi de var. Yaza kadar bitecek. Acısu’daki Turizm projesiyle o bölge iyiden iyiye hareketlenecek.”

“ŞALPAZARI STADYUMU İÇİN DÜZKÖY’Ü ISRARLA İSTEDİM”

Aktaş Derneği Eski Başkanı Mehmet Sayal, Düzköy’de bulunan okul ilkokul ve ortaokul binaları ile futbol sahasının değerlendirilmesini istedi. Yıllar geçtikçe buraların harabeye döndüğünden bahsetti. Başkan Kurukız şöyle devam etti.

“Düzköy ile ilgili de, Düzköy sahası bizim Belediye’nin arazisi. Ben stadyumun oraya yapılması için ısrarla uğraştım. Çevresini duvar yaparım dedim ama benim kararlarımla olmuyor tabi, yeterli değil. Bazı siyasi arkadaşlar Şalpazarı merkezi önemle istediler. Kıdıkların arazisini istediler. Onlar da vermedi. Oldu olmadı dedikoduları oldu. Şuanda belli kamulaşma bedeli var. Stadyum projesi de belli bir aşamaya ulaştı. Bu dönem içerisinde çözülür.

Petrolün karşısında Kıdıkların arazisi için ısrar ediliyor. Olursa inşallah iyi olur. Olmazsa Düzköy bizim belediyenin arazisi, ben bir bedel istemeden veriyorum dedim.”

“HEP BİRLİKTE İLÇEYE HİZMET ETME BORCUMUZ VAR”

“Hizmet kolay gelmiyor. Maça araba kaldırmayı bile yediremeyen insanlar var. Nelerle uğraşıyoruz.

Biz ilçemizi seviyoruz. Zeki Çabuk da elinden geldiğince ilçemiz için mücadele etmeye çalışıyor. Şu anda güzel bir birlikteliğimiz var.

Bizim ilçemize hizmet etme borcumuz var. Bu sadece Refik Kurukız’ın borcu değil. Bu siyaset yapan herkesin borcu. Çabuk da bu anlamda gerçekten mücadele veriyor.”

“ÖĞRETMENEVİ PROJESİ BİR YILLIK BİR MÜCADELEDİR”

“Öğretmenevi projesi geçen yıl gündeme gelmişti. Salih Cora beni aradı, ilçemize bir öğretmenevi kazandıralım, dedi. Ben de kapanan telekom binası var, çevre yoluna da yakın, bedavaya alabiliriz, dedim. Karşılığında Mardin’de bir yer gösterdiler yeşil alan olarak, Bakanlığa verdiler, onun karşılığında da Telekom binasını aldılar. Bu kanunlar ile gerçekleştirilmiş bir yıllık mücadeledir. Salih Cora’nın özellikle imzasını, mücadelesini söylemeliyim. Sağ olsun, bize her konuda yardımcı oluyor.”

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI YURT OLACAK

“Hükümet Konağı için İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu gelir gelmez projesini yaptırdı, ihale aşamasına getirdi. Vali bey ve Bakan ile görüştük mevcut hükümet konağını da yurt yapalım dedik, olur dediler. Bir başka yurt mücadelemiz daha var. Demin yarıda kaldı. Arsa edinip o yurdu da yapacağız.”

“GEYİKLİ TEKSTİL ATÖLYESİNE KARŞI ÇIKANLAR BİLE OLDU”

“İlçemize bir tekstil atölyesi getirttik. Bunun için de kendi mülkümden yardımcı oldum kolaylık olsun diye. Şalpazarı’nda  kişi çalışıyor, Geyikli ile beraber toplam 125 kişi oldu. Rüştü Bektaş kardeşimiz ile ortakları da var. Şuanda 7’den 77’ye iş yerlerinden ekmek yiyor.

Geyikli’deki belediye ek binasını tahsis ettik. Ona bile karşı çıkanlar oldu. Koca binayı 350 TL kira ile verdik.”

“15 MİLYON TL’LİK PARA İLE NELER YAPACAĞIZ ?”

“Belediyemizden 15 Milyonluk borçlanma yetkisi aldık. İlçemize 15 Milyonluk yatırım yapacağız. Parayı Belediyemiz devletten alıyor, tefeciden almıyor. Belediyenin geliri gideri bellidir. Daha fazla borçlanabilmek için de İçişleri Bakanlığı’ndan yetki alıyor. Öyle ha diye sana para veren yok. Bunu 180 ayda ödeyeceğiz, 4 yıl da ödeme yapmayacağız.

Bu parayla neler yapacağız ? Köy yollarına beton yapacağız, düşündüğümüz projelerin bir çoğunu bu parayla yapacağız. İki caminin yanındaki binaları kaldırıp etrafını açacağız. İlçenin girişinde bahçe duvarları, kapısı, şelalesi olacak. Vadi projemiz yapılacak, Acısu projesi yapılacak.”

“BORÇLANMADAN GİDECEK BELEDİYE BAŞKANI DEĞİLİM”

“Buna bazı arkadaşlar buna karşı çıkıyor. Biz parayı devletten, iller bankasından alacağız. Borçlanmadan dolayı hiçbir belediyenin kapısına devlet bu güne kadar kilit vurmamıştır. Devlet veriyorsa sonuna kadar borçlanırım, borçlanmadan gidecek bir belediye başkanı değilim. Belediye borçlanmıyorsa hiç çalışmıyor demektir.”

“BELEDİYE BAŞKANLIĞI NİYETİ OLANLAR ARKADAŞLARIMIZI ETKİ ALTINDA BIRAKIYOR”

“Bu çoğunun düşünemedikleri, hayal bile edemedikleri bir şey. Belediye başkanlığında niyeti olan bazıları, arkadaşlarımızı etki altında bırakıyorlar. Onlar da bu baskıyı kaldıramadıkları için böyle karar almak durumunda kaldılar.

Beşikdüzü Belediyesi bir kalemde 120 Milyon TL’lik borçlanma yetkisi aldı. Biz Trabzon BŞB’ye her ya borçlanma yetkisi veriyoruz.

Kaba bir tabir var. Onu kullanacağım. İt ürecek, kervan yürüyecek. Karar almadığınız sürece, iddialı olmadığınız, hedef koymadığınız sürece bu işleri başaramazsınız.”

“SALİH CORA ÇALIŞMALARIMIZIN HER ANINDA İMZASI VAR”

“Yapmış olduğum çalışmaların her anında Salih Cora’nın imzası var. Ankara’ya her gittiğimde onun yanına gidiyorum. Onunla beraber Bakanımıza ulaşıyorum. Bize destek veriyor. Salih Cora Şalpazarılıları seviyor ben de onu seviyorum. Kendisi de Ülkü Ocakları’nda yetişen birisi. İlk Milletvekili aday dosyamı MHP’ye verdim diyor. Muhammet Balta’dan da çok destek alıyorum, destek veriyor.”

“SÜLEYMAN SOYLU YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜREN BİR BAKAN”

“Sayın Bakanımız Süleyman Soylu bizi seviyor. Belediyeye kamyon lazımdı. Sayın Bakanım, bana kamyon lazım, dedim. Belediyeler birliğinden alma hakkım da bitti ama siz derseniz alabilirim, dedim. Tamam yaz, arayalım, dedi. Araba bir hafta içinde geldi. Sayın Bakan aradı, “Seni seviyorum. Daha önemli işler yapacağız.” dedi. Yüzümüzü güldüren, kendisine saygı sevgi beslediğim bir kişi. Genel Başkanımızın durumu, kendilerinin ona saygısı, benim MHP’li oluşumun bunda artı payı var.”

“KÜFRE KARŞI GALİP ÇIKACAĞIZ”

“Zeytin Dalı Operasyonu’nda Rabbim ordularımızı muzaffer etsin. Küfre karşı galip çıkacağız. Dostumuz olan ABD gibi bir devlet, düşmanımız bir devlete destek vermiyor, bir terör örgütüne destek veriyor. Bu manidar bir durumdur. Devletimizin her zaman yanında olacağız. Biz birlik olduğumuzda karşımızda ABD’nin dayanaması mümkün değil.  Güçlü bir şekilde çıktığımız zaman lider ülke olma yolunda önemli bir adım atmış olacağız. Çünkü ABD’nin 10 bin kilometreden gelip de düzenli ordu ile savaşması mümkün değil. Eğer Irak’da karşı çıksaydı Irak’a da giremezlerdi. İnşallah ülkemiz bu savaştan güçlü bir şekilde çıkacak.”

ŞALPAZARI’NDA Kİ TARİHİ ESERLERİN DURUMU

Araştırmacı Yazar Turan Uzun, Şalpazarı’ndaki sanat yapılarının durumunun ne olacağını sordu. Başkan Kurukız şöyle cevap verdi.

“Tarihi eserler için düzenli olarak Kültür Müdürlüğü’ne gidiyorum. Bir çok köprüyü, camiyi tarihi eserler envanterine aldırdım. Bir çoğu için çalışmalara devam ediyorum. Eğer köylerde bildiğiniz konaklar varsa bize bildirin, bizim bilmediğimiz de olabilir. ”

KURUKIZ, AKP – MHP İTTİFAKI GERÇEKLEŞMEZSE AKP’YE GEÇECEK Mİ ?

Gündem Yazar, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’a AKP MHP ittifakı gerçekleşmediği taktirde AKP’ye geçip geçmeyeceğini sordu. Başkan Kurukız şöyle cevap verdi.

“Bunun cevabını daha önce de vermiştim. Ülkücüyüm, Türk Milliyetçisiyim. Yolum belli, geldiğimiz yer ve gideceğimiz yer belli. Zikzaklar olmaz.”

KÜÇÜK SANAYİ BÖLGESİ PROJESİNİN DURUMU

Gündem Yazar, ayrıca Kurukız’ın seçim vaatlerinde geçen küçük sanayi bölgesi projesinin durumunu sordu. Kurukız şöyle konuştu.

“Yeni imar projesi çıkartıldı. 100 binlik, 50 binlik, 25 binlik,  5 binlik şimdi de binlik hazırlanıyor, bitiyor. Yerlerini tespit ettik. Bu sene bitecek zaten.”

ORADA TEKSTİLCİLER Mİ DEĞERLENDİRİLECEK ?

“Tekstilcilere Geyikli’deki binayı verdik. Osmanuğu’ndaki değirmenin yanındaki arazi ihaleye çıkartılacak, onların birisinin alma niyeti var.

Küçük sanayi sitesinde ahşap atölyeleri, demirciler, tamirciler, imalat yapanlar, sanayiciler var. Onlar orada toplanacak.”

Başkan Kurukız toplantının ardından Aktaş Derneği’nde çok samimi bir şekilde ağırlandığını ve samimi olarak bir çok konuya da değindiğini söyledi. Programlarına devam etmek üzere yönetim kurulu ile vedalaşarak Aktaş Derneği’nden ayrıldı.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.