Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Bayram Günleri

Kerem UÇAR

Kerem UÇAR

  • 31 Ağustos 2017

Ben 17 yaşındayım. Çok şükür hiç bir zaman maddi durumumuz kurban kesemeyecek kadar kötü olmadı. Dedemlerin müstakil bir evleri olduğundan bahçesi kurban kesmek için müsaitti. Kurban bayramından hafta öncesinde hayvan alınıp, dedemlere getirilirdi. Bayrama kadar anneannem bakardı. Her bayram, bayram sabahı kalkar, namazı kıldıktan sonra dedemlerin evine geçeriz. Kahvaltı hazırlanırken biz çocuklar ahırın camından birkaç saat sonra etini yiyeceğimiz kurbanlığımızı uzaktan da olsa sevebilmek için izlerdik. Sonra kahvaltı yapılır, kurbanlığımız dışarı çıkarılır, tüm hisse sahipleri onunla ilgilenirken biz de odanın camında kesilirken izlemek için yerimizi alırdık. Hayvanımızın kanı akıtılıp, Allah’a kurban edildikten, canı çıktıktan sonra dışarı çıkar daha yakından izlerdik yapılan işlemleri. Bir yandan da kafasını, ağzını, iç organlarına varana kadar incelerdik.

Çıkan taze etleri annemler bir taraftan doğrar, kavurma yapmaya başlarlardı. Tüm iş bitimine kadar kavurma pişer, sofralar kurulur, oturup hep beraber afiyetle yerdik. Halen daha öyle sürüyor ama ne yazık ki günümüzün şartları nedeniyle (şehirleşme vs.) artık kurbanlığımız dedemin bahçesine inemiyor. Bu yüzden başka bir yerde kurbanlığımız kabaca bölünüp, 4-5 büyük parçalar halinde geliyor dedemlerin bahçesine. Kalan işlemler yine eskisi gibi yapılıyor.

Kurban Bayramlarını seviyorum. Herkeste bir telaş, belki biraz sinir ama bu sinir kavrulmuş et parçasını ağzına atana kadar sürüyor. Bugüne kadar bizde böyleydi ancak korkuyorum. Birkaç sene sonra bu neşeli bayram sabahları olur da yaşanmaz diye. Korkuyorum; ilerleyen yıllarda (benim de bir ortak olacağım yıllardan bahsediyorum) bu olay tamamen ortadan kalkar da, şimdiki birçok insanın yaptığı (sanki kasaptan et alıyormuş) gibi, gidip kan görmeden, üzerimize kan bulaşmadan, o neşeli telaşı yaşamadan poşet poşet etleri alırız diye…

Bu yüzden sizden ricam; sizin engin tecrübe ve becerilerinizi arkanızdan yetişmekte olan nesle aktarın. Biz gençlere bunu bırakın ki, bu neşeli bayramlar sona ermesin!

Kestiğiniz kurbanların kabul olması, elinizi ayağınızı kesmeden, büyüklerimizin ellerini öpmeyi ve sizden küçüklere harçlık vermeyi unutmadan bir bayram geçirmeniz dileğiyle..

HAYIRLI BAYRAMLAR! KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN!

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan ERATA dedi ki:

    Hasan bunu beğendi. Klavyene sağlık tabiki sana da. Hayırlı bayramlar dilerim ailecek.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.