Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Babanızın Uşağı mı Var Burada ?

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı
  • 02 Mayıs 2018

Yıllardır Şalpazarı basınına emek veren altı yedi kişiyiz ilçede. Ben de yaklaşık 6 yıldır kendi emeklerimle, kendi imkanlarımla Şalpazarı basını için uğraşıyorum. Ancak burada kimseye işçilik yapmıyoruz bayım !

Yıllardır; Şalpazarılılık hukukuyla, Şalpazarı için bir şeyler yapılıyor düşüncesiyle gerek derneklerin, gerek diğer kurum-kuruluşların, okulların, kişilerin haberlerini karşılıksız yayınladım. Bu da haberleri yayınlanan kişilerde, kurumlarda, derneklerde haberlerini yayınlamakta mecburiymişiz, zorunluymuşuz gibi bir algı yaratmış oldu.

İyi Niyetimi Egonuzla Harap Ettiniz !

Bundan bir kaç gün önce çok sevdiğim bir arkadaşımın annesi daha genç yaşında vefat etti. Ben de gece otobüsüyle hemen Kırşehir’e gittim. Yarın dahası tekrar gece otobüsüyle geri dönüş yaptım. 29 Nisan’da saat 11.00’de Üsküdar Kirazlıtepe’ye gelebildim. Yemek yeyip bir duş aldım. 12.30’daki Geyikli Derneği’nin kermesine katıldım. Orada benim de ilgi alanım dahilinde olan el sanatlarının fotoğraflarını, videosunu çekmeye başladım. Ayrıca derneğin etkinlik programı dahilinde çekimler de yaptım.

Başsağlığı Dileme Hissiyatı Bile Olmamak !

Orada başka bir dernek başkanı beni gördü. Alaycı bir şekilde “Ooo büyük basın, değerli basın. Merhabalar…” şeklinde selam verdi. Daha sonra “Siz ne biçim basınsınız. Burada büyük bir şey yaşanıyor umurunuzda değil. Haberdar olmuyorsunuz.” deyip çıkıştı. Ben dahayeni cenazeden geldim Kırşehir’den, saat 11.00’de buradaydım, dedim. Daha cenazenin kim olduğunu sormadan bir baş sağlığı dileme zahmetinde dahi bulunmadan “Buraya geleceğine oraya gelseydin.” diye çıkıştı. Şalpazarı’ndan gelenler ile bir kahvaltı programı düzenlenmişti.

Eğer cenazem olmasaydı o gün zaten dershanede olacaktım, kendisine de bunu bildirmiştim daha önceden. Hala işsizim ve memurluk için devletten aldığım kredi ile KPSS dershanesine gidiyorum hafta sonları. Haber sitesi ise bizim yaptığımız bir fedakarlıktır. Zaten çoğu kişiler onca emeğe, uğraşa rağmen haber sitesinden geçim sağlama hakkını zaten bizde görmüyorlar akıllarınca.

Daha sonra arkadaşlarıyla konuşmaya döndü. Ben de kendisine “Çok ön yargılısınız. Sonra görüşürüz.” dedim. Beyefendi “Gerek yokk…” diye tersleyerek çıkıştı. O zaman benim de Bozkurtlarım tepeme çıkmış oldu. Beyefendinin sohbetlerinin bitmesini bekledim. Konuşmaları seyrekleştiğinde kendisine işaret ettim ve kendi üslubuyla ona çıkıştım. “Şalpazarı basınının halinin ne durumda olduğunu bilip bilmediğini, bunu hiç soruşturup soruşturmadığını kendisine sordum. Ben Şalpazarı basını için kendi imkanımdan fazlasını yaptığımı, fedakarlık yaptığımı, hatta bu haber sitesinin bana zararı dahi olduğunu söyledim. Beyefendi “O halde ben seni aldırırdım oraya.” dedi. Özrü kabahatinden büyük.

Babanızın Uşağı Yok Burada !

Ancak benim kimsenin lütufuna ihtiyacım yok. Ben zaten yıllardır elimden geldiğince Şalpazarı haberlerini yapıyorum, düşündüğüm doğruları yazmaya, görüş bildirmeye çalışıyorum. Eksik olan yanım emeğimin karşılığını almamaktır.

Ben kimseden artı bir şey istemiyorum ! Ben kimsenin işçisi de değilim ! Kimsenin emir eri de değilim !

Şalpazarı basınının; dernek programlarına giden başkanların arabasının mazotunu dernek kasasından karşıladığı bir ortamda hiçbir derneğin, kurum-kuruluşun, kişinin haberi yapmak gibi bir zorunluluğu da yoktur ! Bundan sonra ben de haber sitemde emeğin karşılığının alınmadığı hiç bir yayını yapmayacağım. Zaten zararına emek veriyoruz. Kalsın olduğu yerde.

Çağırın Büyük Ajansları, Medya Kurulışlarını Uşağınızmış Gibi Davranın Görelim !

Ancak bu kişiler Anadolu Ajansı, DHA, İHA yada diğer medya kuruluşlarını çağırdıklarında haberlerini abonelik paralarını ödemeden veya yaptıracakları haberlerin parasını ödemeden bu büyük medya kuruluşlarına haberlerini yayınlatamazlar. Ancak biz herkesin haberine saf düşüncemizle karşılıksız yer  verdik. Bize gökten geçim imkanı da yağmıyor. Kimsenin maaşlı elemanı da değiliz. Biz fedakarlık etmeye devam edebiliriz ancak bunu yaptıkça egoistçe tutumlarla bu kez bizi ezmeye çalışıyorlar.

Haber sitesinin tek kazanç kaynağı vardır o da reklamlardır. Yerel haber siteleri ancak dernek, kurum-kuruluş, firma, market gibi yerlerden reklam alarak kazanabilir ve geçim sağlanabilir. Ancak ben yıllardır haber siteme bir Şalpazarı firmasından, derneğinden, kurum-kuruluşundan herhangi bir reklam alamadım.

Bunun ötesinde Şalpazarı yerel haber sitelerinin günlük hiti 10 bini geçmeyeceğinden Google Adsense, AdChoices gibi reklam sağlayıcılarından aylık taş çatlasa 20-30 TL gibi bir bir para gelir. O da daha sitenin alt yapısına dahi yetmiyor !

Şalpazarı Basını Gereğini Yapmalı

 

Benim yaşamış olduğum bu sorun aslında yerel medyanın ve Şalpazarı medyasının da genelde yaşamış olduğu sorunlardır. Ben yine öne çıkarak bu sorunları açıkça dile getirdim. Ben dibi görmüş ve yaşayan bir insanım. Kaybedecek bir şeyim de yok. Haber sitem daha önceleri sanal terör saldırısına da uğradı. Kapanır, ben yine açarım. Umarım Şalpazarı basını da kendi değerini görür ve gerekeni yapar.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.