Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

FATİH SULTAN MEHMET HAN’IN BOSNA AHİDNAMESİ

Zeynep Han DİKMEN

Zeynep Han DİKMEN

  • 11 Temmuz 2018

Ulu Türk Atamız, Fatih Sultan Mehmet Han’ın; ilk insan hakları belgesi olarak kabul edilen 1776 yılındaki ABD Anayasası’ndan 324 yıl önce , 1789’daki Fransız Devrimi’nin temelini oluşturan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisinden 3 asır, 1948’deki Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yaklaşık 5 asır önce Ulu Hakanımızın dünyaya insanlık dersi niteliginde 28 Mayıs 1463 tarihinde Bosna Frensiskenleri için özgürlük fermanı yayınladığını biliyor muydunuz? Fatih Ahidnamesi olan bu fermanın Aslı Bosna-Hersek’in Fojnica şehrindeki Fransisken Katolik Kilisesi’nde bulunmaktadır.

1999 yılında Bosna’ya giden Türk Birliği, burada büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Görev de olan Türk Birliği Fatih Sultan Mehmet’in bu manastırda bir fermanı olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Türkiye’den gelen özel bir ekip bu fermanın Atamız Fatih’in, Bosna’yı fethettiğinde yayımladığını tespit eder. İşte Fatih’in Bosna Frensiskenleri için verdiği özgürlük Ahidnamesinde yazdıkları;

” Ben ki Sultan Mehmet Han’ım; sıradan ve seçkin bütün insanlar tarafından bilinsin ki, bu padişah buyruğunu ellerinde bulunduran Bosnalı [Fransisken] ruhbanlara büyük bir lütufta bulunarak şunları buyurdum:
Adı geçenlere ve kiliselerine hiç kimse engel olmayacak ve sıkıntı vermeyecektir ve onlar sakınmaksızın ülkemde yaşayacaklardır. Ve kaçıp gidenler bile güven içinde olacaklardır.
Gelip ülkemizde korkusuzca oturacaklar ve kiliselerine yerleşeceklerdir. Ne ben, ne vezirlerim, ne kullarım, ne uyruklarım, ne de ülkemin bütün halkından hiç kimse adı geçenlere —kendilerine ve canlarına ve mallarına ve kiliselerine ve dışarıdan ülkemize gelenlerine— dokunmayacak, saldırıp incitmeyecektir. Yeri, göğü yaratan Rızıklandırıcı adına ve Kur’an adına ve ulu Peygamberimiz adına ve yüz yirmi dört bin peygamber adına ve kuşandığım kılıç adına yemin ederim ki, bu kişiler emrime itaat ettikleri sürece, bu yazılanlara hiç kimse uymazlık etmeyecektir.
Böyle biline ”

Cihan Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet Han beyanıdır.
Bu vesileyle Bosna Hersek Srebrenitsaa 11 Temmuz 1995 de
– “Türk’lerden intikam alıyoruz” diyerek Sırplar tarafından katledilen, Osmanlı tebaamız Bosna Hersekli mazlumları saygı, rahmet ve dua ile anıyoruz.
Rabbimiz, yurtlarını cennet eylesin. Amin

 

Atamız Fatih Sultan Mehmet Han’ın ahidnamesinden anlaşıldığı Yuksek ahlâk Türk’ün yüce iman dolu ruhunun özelliğidir. Unutma sen Türk’sün ve böyle büyüksün!

Türk devletimize hiç bir koşul, durum ve şartta ihanet etmeyecek olan, Türklüğü sinsice ya da ayan beyan yok etmeye cüret etmeyen,  cihan hakimiyeti ülküsüyle kurduğumuz Türk devletlerimizin dünyanın sonuna kadar yaşaması ve yaşaması için mücadele eden, Türk ülküsünü bağrına basmış ve dava edinmiş olan,  temiz ruh barındıran her er kişi kardeşimizdir.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.