lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Ankara’da Kadın Doğum Uzmanları ve Aile Hekimleri Buluştu

Ankara’da Kadın Doğum Uzmanları ve Aile Hekimleri Buluştu
  • 10 Nisan 2017

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı kurumu bir ilki gerçekleştirdi.

Gebelik öncesi, gebelik esnasında ve gebelik sonrası anne ve bebek ölümlerini engelleme, doğumun sorunsuz gerçekleşmesi için alınması gereken önlemler Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen bir toplantı ile tartışıldı. Toplantıda hem kadın doğum uzmanları hem de aile hekimleri ilk defa bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundular.

Düzenlenen toplantıya katılan uzmanlar kendi alanlarında çeşitli istatistiki veriler ve meydana gelen sorunlu gebelik-ölüm vakalarının sebeplerini paylaştılar. Gelecekte aynı durumlar için alınması gereken önlemleri diğer hekimlerin bilgisine sundular. Toplantı ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Yaprak Üstün konu ile ilgili bir açıklama yaptı. “Hayatlarını çocuklarına adayan, gözünden sakınan, gece gündüz çalışan, yarınlara hazırlayan annelerimizi yaşatmak, gebelik sürecinde onları risklerden korumak, anne-bebek ölümlerini azaltmak ve doğumların en sağlıklı şekilde sonlanmasını sağlamak bilinciyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi bünyesinde planladığımız ‘KADIN DOĞUM UZMANLARI – AİLE HEKİMLERİ İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI’ nı gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde 2015 yılı TÜİK verilerine göre yılda 1.325.783 doğum gerçekleşmiştir. Gebeliğin, anne ve bebek için en güvenli şekilde sonlanabilmesi, gebenin yakın takibini yapan aile hekimleri ve konunun uzmanı kadın doğum hekimlerinin gebelik başlangıcından lohusalık döneminin sonuna kadar her aşamada annenin takibinde stratejik bir işbirliği içinde olması gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanlarının, yakın hekim takibi gerektiren riskli bir durum söz konusu olduğunda bu riskleri takip sürecini yöneten hekimlerle paylaşabilmeleri anne ve bebek iyilik halini artıracaktır. Bu bağlamda; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yüksek riskli gebelerin tespit ve takibi için oluşturulan ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Hastanesi bünyesinde pilot uygulama başlatılan ‘ YÜKSEK RİSKLİ GEBELİK MODÜLÜ’ sayesinde bu iletişim kuvvetlenecektir. Aynı amaçla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zekai Tahir Burak Hastanesi bünyesinde riskli gebeliklerin takibindeki iletişim ağını kuvvetlendirmek amacı ile ‘Riskli Gebelik İletişim Birimi’ kurulmuştur.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu işbirliğinde düzenlenen ve Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ev sahipliğini yapacağı bu toplantıda gebe izlemini ve tedavisini yapan aile hekimleri ile kadın doğum uzmanlarını bir araya getirerek karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamayı ve işleyişteki sorunlarını tespit ederek ortak çözüm üretmelerini hedeflemekteyiz.

Toplumumuzun sağlıkta refah düzeyine katkısı olacağını düşündüğümüz bu toplantının daha güzel çalışmalara vesile olmasını temenni ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Toplantı gündeminde özellikle sosyal güvencesi olmayan anne adaylarının riskli gebelik tespitine rağmen sevk edildikleri sağlık kurumlarına gitmedikleri konusu önemli bir yer tuttu. Anne Adayları ücretsiz tedavi hakkına sahiptir! T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu yetkilileri konu hakkında yaptıkları açıklamada; Gerçekte özel yahut kamu hastanesi olup olmadığına bakılmaksızın, bütün hastanelerin ilgili yasa gereği müracaat eden anne adaylarına gebelik, doğum ve doğum sonrası “ANNELİK HALİ HAKLARI” gereği ücretsiz olarak hizmet verme mecburiyeti var. Ne yazık ki bu husus ne hekimler tarafından tam olarak biliniyor, ne de vatandaşlarımız tarafından. Özellikle aile hekimi arkadaşlar gebe olduğunu tespit ettikleri anne adaylarını bu konuda bilgilendirmeli. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlık hizmeti alacaklarını anlatmalı ve aksi durumlarda bize ulaşmalarını sağlamalıdır dediler. Bu yasanın özel hastaneleri de bağladığını, ancak bu hastanelerin hastalara ciddi zorluklar çıkardığını belirten yetkililer, gebelik esnasında kayıpları engelleyebilmek için hastaların en azından gittikleri kamu hastanelerinde bu hizmeti ücretsiz alacaklarını, zorluk çıkaran hekim ve hastane yönetimleri ile karşılaşmaları durumunda ise T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu’nu bilgilendirmeleri gerektiğini eklediler. Ayrıca aile hekimlerinin sevk ettikleri hastaların gönderildikleri hastaneye gidip gitmediklerini mutlaka takip etmeleri gerektiğini, gittikleri anda da karşı taraftaki hekimlere ulaşarak gerekli bilgiyi vermelerini istediler.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.