lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

ANAYASA

Harun ÖZDEMİR

Harun ÖZDEMİR

  • 17 Nisan 2017

Harun ÖZDEMİR

Toplumun toplamının veya toplamına yakınının uzlaşması ile yazılır ve yasalaştırılır. Toplumda yaşayan en küçük azınlıkların, yani binde birlerin veya yüzde birleri yasal olarak koruma altına alır. Bir devlette yaşayan halk ın tamamını yasalar ile eşit olarak korur, kollar ve güvence altına alınır. Bu yüzden Anayasa halk oylaması yapılıp en azından büyük çoğunluğun oyu ile ve bütün partilerin ortak mutabakatı ile çıkarılır.

Anayasayı ailemizden bir örnekle özetlemek gerekirse. Bir ailede Anne, Baba ve kardeşlerden oluştuğunu düşünelim. Anayasa çocukların evliliği gibidir. Evin çocuğu evlendirilmek istense ve Ailenin tamamı gelin veya damat adayını uygun bulsa, evin oğlu veya kızı kabul etmez ise o evlilik gerçekleşmez. Zoraki evlilik ise zaten yürümez. Evde bu evlilik için demokratik oylama yapalım dense, ailenin anne, baba ve iki kardeşten oluştuğu düşünülse, bu ailede evlilik yapacak kişiden başka hepsi taraf olsa yüzde yetmişbeş bu evliliğe kabul etmiş olur. Fakat evlenecek kişi kabul etmediği zaman bu evlilik olmaz. Olursa sonu hüsran olur.

İşte Anayasalarda toplumların evlilikler gibi yazılı uzlaşma metinleridir. Nikah cüzdanlarıdır. Zorla veya çoğunluk istiyor diye dayatılmaz. Dayatılırsa yarın ayrılıklar veya aile içi şiddete dönüşür. Bundan ailedeki herkes zarar görür. Ülke çatırdar. Parçalanma olur.

Bu örneği Ali, Mehmet amca, Ayşe, Fatma teyze anlasın diye yazıyorum. Ayrıca gençlerimiz anlasın diye kaleme aldım.

Siyasette seçimlerde birinci çıkarsın beş yıl belediyeyi veya ülkeyi yönetme yetkisi alırsın. Anayasa ise sen öldükten sonra çocuğun veya torunun un nasıl yönetileceğini bağlar. Toplumda iktidara kimler hangi görüş gelirse gelsin herkesi yasalarla koruma altına alır. Kanunlar önünde herkesi eşit tutar.

Bu gün toplumun büyük çoğunluğu bu Anayasal demokratik hakkın ne olduğunu idrak etmekten yoksun. Bu yoksunluk ne yazık ki benim de doğduğum topraklar olan Karadeniz insanında daha da çok.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ