Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Almanya’da Türkler İçin Zor Günler Kapıda

Ramazan KABATAŞ

Ramazan KABATAŞ

  • 25 Eylül 2017

Zor günler kapıda.

24 Eylülde Almanyada genel seçimler yapıldı. Gazeteci olarak seçimi yakından talip ettim. Birkaç sandık dolaşarak oy kullanma işlemlerini gözlemledi. Sandık başlarında üç görevliden başka kimse yoktu. Hani bizde varya oylar çalınmasın diye bekleyenler yada kapılardan turlayan oy sımsarları hiçbiri ortalıkta yoktu. Seçmen gelip oyunu kullanıyor ve gidiyordu. Oturmuş bir demokrasi kültürü ve karşılşıklı güvene dayalı bir sistem hakimdi.

Gelelim sonuçlara. Mevcut Şansölye Angela Merkelin başbakanlığı yeşiller ve libarellerle devam edecek gibi. Bunu ilerki günlerde göreceğiz. Bu seçimde en büyük süprizi aşırı sağ olarak bilinen AfD yani Almanya için Alternatif Parti % 13 lük bir oranıyla mecliste sandalye sahibi oldu.

Ya bizim Türkler?

BIG Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın çağrısına uyar gibi yapıp seçimi boykot etti. Halbuki bu parti daha önce seçime katılmayacağını açıklamıştı. Belki Türkiye’den birşeyler kaparım ümidene kapldı. Ya ADD? Seçim propagandasında Erdoğan’ın resmini küçücük bir Smarta yapıştırıp oy toplamaya çalıştı. Bu şekilde hem Erdoğanın karizmasını çizdirdi hemde oyların boşa gitmesine vesile oldu.
Vatandaş yine şov peşindeydi
Alman vatandaşlığını alan 800 bin vatandaşdan oy kullananlar ise adeta bir komedi. Oy pusulalarına RTE GS FB VE TS yazarak resmini çekip sosyal medyada paylaştıktan sonra sandığa attılar. Bazı ileri görüşlü tepkiciler vardıya akıllara zarar. Aşırı sağ partiye oy verip tepki gösterdiklerini zannettiler. Halbuki verdikleri bu oy çocuklarımızın geleceğini doğrudan zedeleyecekti.
Şimdi bu sonuçlara bakarsak bizleri burda sıkıntılı günler bekliyor. Var olan yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık dahada artacak.

Yani zor günler kapımızda.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.