Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Alaca Yaylası’nın Su Sorunu Kimin Umrunda ?

Alaca Yaylası’nın Su Sorunu Kimin Umrunda ?
  • 15 Ağustos 2017

Şalpazarı Alaca Yaylası’da su sıkıntısı bir türlü bitmek bilmiyor. Yayla sakinleri su sıkıntılarının giderilmesi için yetkililerden destek beklediklerini söylüyor.

Şalpazarı Sisdağı Gündem adlı yerel haber sitesine göre Alaca Yaylası’nda oba eden yaylacılar su sıkıntısı çekmekte ve mağdur olduklarını dile getirmekteler.

Şalpazarı ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve su kaynaklarına oldukça yakın olmalarına rağmen yaşadıkları su sorununa kalıcı bir çözüm bulunmayan Alaca Yaylası sakinleri bu konuda mağdur durumda olduklarını dile getiriyor. Şalpazarı Alaca Yaylası’nda yaşayan vatandaşlarımız 2023’e yürüyen Türkiyemiz’de içme sularını hala çeşmeden taşıyorlar.

Çeşme suyundan ilkel yollarla su ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını anlatan yayla sakinleri hayvanlarla aynı yerden su içtiklerini söyledi.

Sağlığımız Tehlikede

Çeşme suyunda bulunan bakterilerden hastalık kaptıklarını dile getiren yaylacılar bu sağlıksız yerden su ihtiyaçlarını gidermek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Hayvanlarını dere yatağından getirdikleri su ile suladıklarını, kendilerinin içme suyu ihtiyaçlarını çeşmeden getirdikleri suyla giderdiklerini açıklayan Alaca Yayla sakinleri “Yaylamızda susuzlukla boğuşuyoruz.Yetkililerin bu duruma el atmasını bekliyoruz. Çeşme suyundan ilkel yolla su taşımak zorunda bırakıldık. Yetkili mercilerin bu duruma göz yummasına akıl erdiremiyoruz.” şeklinde konuştular.

Söz Verildi Halen Yapılmadı

Alaca Yaylası’ndaki bir diğer sorunlarının pazar yerlerinin bakımsız olması olduğunu belirten yayla sakinleri, güneşli havada toz olması yağmurlu havalarda çamur olması nedeniyle hem hafta günleri pazar yerine gelen esnafların hem de pazara giden yaylacıların mağdur olduğunu söylüyor. Alaca Yaylası sakinleri pazar yerinin beton yada asfalt olmasını istiyorlar. Yaylacılar daha önce bu konunun gündeme taşınması sonrasında yetkililer tarafından pazar yerinin beton yapılacağı sözü verilmesi üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen kimsenin duruma el atmadığını belirttiler.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.