lara escort

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Al Oğlum KADIRGA ! Bu Gece Obanızı Edin

Al Oğlum KADIRGA ! Bu Gece Obanızı Edin
  • 21 Temmuz 2017

Yüzyıllardır Kadırga’da yapılagelen Otçu ritüeli başta Çepniler olmak üzere bölgede yaşayan tüm Oğuz boylarının katılımı ile gerçekleşecek.

Oğuz Kağan’ın torunları yaylalarından ve köylerinden otçu yürüyüşleriyle Kadırga’ya gelip burada birleşecekler. Oğuz boylular Otçu ile birlikte Yüce Tanrı’ya varlıklarının ve birliklerinin şükrünü edecekler. Oğuzlar bir araya gelerek adeta Kam töreni gerçekleştirip gelecek binlerce yıl daha burada olacağımızın andını içecekler.

Her yıl Temmuz ayının üçüncü Cuma günü gerçekleştirilen Kadırga Otçusu Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’de yaşayan Türkler tarafından beş yüz yıldan fazladır olduğu gibi yarın da gerçekleştirilecek.

Obalarında yaşayan hemşehrilerimiz Kadırga’nın olacağı günün önceki akşamı bir araya gelerek davul, zurna ve kemençe ile eğlenirler. Buna da oba etmek deniyor. Yarın dahası Kadırga’ya ne şekilde ve hangi vakitte gideceklerini kararlaştırırlar. Böylece son hazırlıklarını yapan Türkler kararlaştırdıkları vakitte bir araya gelip el ele tutuşarak davul, zurna, kemençe ve türküler eşliğinde otçu horonu teperek Kadırga’ya doğru ilerlerler. Tüm oba ve köylerden bu şekilde çıkan Türkler Kadırga’da horon düzünde bir araya gelirler. Burada edilen horon adeta Allah’a bir yakarıştır.

Kutlu olsun Türk’ün Kadırga Otçusu !

Kadırga Otçusu

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.