Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Aktaş Yaylası Otçusu En Büyük Olmaya Aday !

Aktaş Yaylası Otçusu En Büyük Olmaya Aday !
  • 03 Temmuz 2018

Aktaş Yaylası; Mehmet SAYAL’ın öncülüğünde Otçusunu topluyor. Otçu öncesi Aktaş Yaylası’nda oba da yapılacak.

Aktaş Yaylası yüzyıllardır olduğu gibi bu yıl da Kadırga Otçusu’na katılmak üzere oba otçusunu topluyor. Aktaş Yaylası Derneği Başkanı turgay KARAGÜL, Turaluşağı Muhtarı Hasan KANDİL, Düzköy Muhtarı Şaban YILMAZ, Çamkiriş Muhtarı Yakup ÖZER’in katkıları ve Mehmet SAYAL’ın öncülüğünde Kadırga Otçusu’nun parçası olan Aktaş Otçusu toplanıyor.

Kadırga’ya Yürüyüş 19 Temmuz Perşembe Köylerden Başlıyor !

Otçular tam iki gün iki gece sürecek. İlk durak ise Karakısrak olacak.

19 Mayıs Perşembe günü, tıpkı eski yıllarda olduğu gibi, ancak araba konvoyu ile saat 09.00’da köylerden çıkılarak Karakısrak’a hareket edilecek. Burada saat 16.00’a kadar piknik yapılacak ve horon edilecek.

İkinci Durak Kurugöl

Otçu konvoyu saat 16.00’a Karakısrak’tan ayrılarak Kurugöl mevkiine hareket edecek. Buradan otçu yürüyüşü ile Aktaş Obası’na girilecek.

Aktaş Yaylası Dolapdüzü Meydanı Şenlenecek

Tarihte Türk milletini bir arada ve diri tutan unsurlar arasında şölenler de sayılmaktadır. Aşırıya kaçmayan şölenler, şenlikler Türk milletini ayakta tutarak dosta güven, düşmana ise korku salmaktadır. Yüzyıllardır devam eden anlayış bu yıl da tüm heyecanı ve diriliği ile sürecek.

19 Temmuz Perşembe akşamı Aktaş Yaylası’nın Dolapdüzü Meydanında yöresel sanatçıların katılımı ile halk konseri verilecek. Burada yapılacak konser ile birlikte, Karadeniz’in bağrındaki Çepnileri yüzlerce yıldır ayakta, güçlü ve bir arada tutan ulu Kadırga Otçusu’na son çağırış yapılacak.

Binlerce Yıllık Birikim Yüzlerce Yıllık Birlik Kadırga Otçusu

Binlerce yıllık tarihiyle çağımıza benliğini kaybetmeden gelen Türk soyunun Çepni Boyu, Kadırga Otçusu’ndaki birliği ve diriliği sayesinde Karadeniz’in acımasız dağlarında tutunabilmiş ve bir arada, diri durmayı başarabilmiştir.

20 Temmuz cuma günü saat 09.00’da Aktaş Yaylası’nda yaşayanlar topluca Kurugöl’e gidip burada buluşacaklar. Kurugöl’de toplanacak Aktaş Yaylası’nın Otçusu, büyük Kadırga Otçusu’na katılmak üzere otçu yürüyüşü ile birlikte Kadırga’ya doğru hareket edecek.

Cuma akşamı ise Aktaş Yaylası Dolapdüzü Meydanında yapılacak halk konseri ile bu yılki Otçular, seneye özlem duymak üzere sona erecek.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.