istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Ağasar’da Hıdırellez Coşkusu !

Ağasar’da Hıdırellez Coşkusu !

Şalpazarı Acısu’da Hıdırellez şenliği büyük bir coşkuyla yapıldı. Şenlikte Ağasar kıyafeti giyen kadınlar Acısu’ya bahar getirdi !

Ergenekon’dan Acısu’ya

Türk ırkının bahar aylarında, 400 yıl kaldığı Ergenekon’dan çıkışıyla beraber binlerce yıldır bahar bayramı çeşitli isimler ve şenliklerle kutlana gelir. Bunun bir yansıması da 27 yıldır olduğu gibi bu yıl da Şalpazarı Acısu’da yaşandı. Hıdırellez bahar bayramının kutlanması ile beraber Şalpazarı’nda yaylacılık ve yaz sezonu da bir nevi açılmış oldu.

Tam 5 Kazan Keşkek Dağıtıldı !

Şenlik, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Şalpazarı Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Şenlikte, Şalpazarı’nda yapılan milli ve dini bayram ve şenliklerin olmazsa olması keşkek de dağıtıldı. Tam 5 kazan keşkek Acısu’yu dolduran binlerce kişiye ikram edildi. Ayrıca yağlı bişi, un helvası da ikram edildi.

Türk Şenliği Göç Olmadan Olur mu ?

Binlerce yıllık göç tarihimiz yapılan göç ve otçu yürüyüşü ile canlandırıldı. Süslenen büyükbaş hayvanlar göç düzenine sokularak otçu yürüyüşü ile Acısu’dan geçirildi.

Şenliğin devam ettiği sırada yoğun yağmur da başladı ancak Ağasarlılar bir kere başladığı horonu bitirmeden bırakmazdı. Öyle de oldu.

Fotoğraf Sanatçılarından İlgi

Acısu’da yaşanan kültür coşkusunu fotoğraflamak için Trabzon’dan 50 fotoğraf sanatçısı geldi. Acısu’yun doğal ve kültürel güzelliklerini fotoğraflayarak kendilerine adeta fotoğraf festivali yaptılar.

Doğancı köyünün kız folklor ekibi de mavi renkli  Ağasar kırmalısı ve horonlarıyla şenliğe güzellik kattılar.

Nevşehir’den Kardeş Belediye de Geldi

Nevşehir Ortahisar Belediye Başkanı İsmail GENÇ, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik KURUKIZ’ın konuğu oldu. Daha önce Şalpazarılı öğrenciler ve Kurukız da Ortahisar’ı ziyaret edip oranın kültürel, tarihi ve doğal atmosferini teneffüs etmişlerdi. Ortahisar Belediye Başkanı Genç de Ağasar’a gelerek ulusal kültür etkileşiminin artmasını sağladı.

Fotoğraf Kaynağı: salpazarigundem.com

Yorum Yazmayı Unutmayın
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.