Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

Ağasar Yeleğindeki Motifler Bezemeler

Ercan Kandemir

Ercan Kandemir

Şalpazarı Araştırma Derneği Kurucu Başkanı
  • 01 Mayıs 2018

Uzun yıllardır hep düşünürüm. Ağasar kıyafetindeki motifler nedir, neyi ifade eder ? Okuduğum Sanat Tarihi bölümü aslında Ağasar kıyafeti hakkında bir kaç söz edebilmemi sağlıyor.

Ağasar Yeleği Üzerindeki Motifler Bezemeler

Bu güne kadar Ağasar kıyafetinin motifleri tanımlandı mı acaba ? Hiç sanmıyorum. O halde Ağasar eleğine bir göz atalım. Üstadlarım, varsa yanlışım düzeltmelerini isterim. Çünkü önemli olan Ağasar kıyafetinin sakladıklarının ortaya çıkmasıdır.

Ağasar yelekleri genelde iki renkten oluşmaktadır. Yaka ve yelek eteği ile yelek gövdesini oluşturan genelde iki renkli yelekler bulunmaktadır. Bunlar bazen sarı-kırmızı, mor-kırmızı, mavi-kırmızı, bordo-mavi, pembe-siyah, pembe-yeşil gibi renklerdir.

Örneğimizdeki yelek ise bordo-siyah renklerden oluşmaktadır.

Bakalım Ağasar yeleğinin motiflerinden neler çıkartacağız. Yeleğin motiflerini nakışlar oluşturmaktadır. Bunlar çizgisel üslupta yapılan motiflerdir.

Yeleğin yaka kenarlarında geometrik motifler bulunmaktadır.  Yeleğin en can alıcı süslemelerini ise doğal, bitkisel bezemeler oluşturmaktadır. Yakanın  siyah zemin üzerindeki iç kenarında çimen ve yapraklı ağaç motifleri bulunmaktadır. Siyah zemin ile bordo zeminin birleştiği yerde birbirine paralel ilerleyen sıra dağlar uzanmaktadır. Bu sıra dağların arasından dikişlerle iki çizgi çekilerek adeta bir dere geçmektedir. Sıra dağların siyah zemin üzerinde kalan kısmındakiler yarım daire şeklindedir.  Yarım daire şeklindeki dağların üzerinde çayır motifleri yer alırken dağların vadi kısımlarında ise yapraklı ağaç motifleri yer almaktadır. Siyah ile bordonun birleştiği üçgen şeklindeki dağlara kuş bakışı şeklinde bakmak gerekmektedir. Bu üçgen şeklindeki dağların zirvelerinde çayırlar bulunmaktadır. Çayırlar siyah ve bordo zemine dağılmıştır. Vadi ve tepelerde yapraklı ağaçlar çizgisel üslupta nakışlar ile yapılmıştır.

Yelek eteğinin kenarlarında da yaka kenarındaki  gibi geometrik motifler bulunmaktadır. Yelek eteğinden içe doğru yer alan sıra dağ ve bitkisel bezemeler yelek yakasındaki motiflerle aynıdır. Yelekte dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz sıra dağların, vadilerin, derelerin, çayırların, Şalpazarı’ndaki mezar taşlarında da yer alan Ladin ağacına benzer ağaçların yer alışıdır.

Biraz daha derine indiğimizde, yeleği bir kompozisyon halinde analiz ettiğimizde, örnekteki yelekte olduğu gibi, siyah zeminin ortasında bir ovayı ve kenarlarında dizilen sıra dağları, aynı şekilde bordo zeminin ortasındaki geniş ovayı belki de bozkırları ve kenarlarında dizilen sıra dağları görmekteyiz. Belki de denebilir ki Baykal’dan, Türkistan bozkırlarından kopup Şalpazarı’na değin gelen Çepniler geçmişinde ve bu gününde yaşadığı hiç bir ayrıntıyı unutmayıp, bedenlerinde bir emanet gibi taşımaktadırlar !

Var olsun Ağasar kadını !

Var olsun Pembe Teyze !

Var olsun oğlu Ali Yamaç !

Şalpazarı’nda nice bin yıllara daha !

Siz ve sizlerin gibilerin sayesinde !

Fotoğraf ve Yazı: Ercan KANDEMİR

Şalpazarı Araştırma Derneği

www.salpader.org.tr

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.