istanbul escort sikiş izle

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

3 Dinin Gözyaşı: KUDÜS

3 Dinin Gözyaşı: KUDÜS

Dünya’nın en büyük savaşlarına tanıklık etti Kudüs..

Yüzyıllar boyu el değiştirdi,paylaşılamadı..

M.Ö 993 yılında Hz.Davud Kudüs’ü fethedip Kudüs’ü İsrail Krallığı’nın başkenti yaptı.

MÖ 606 – MÖ 586 yılları arasında Babilliler Kudüs’e üç aşamalı seferler düzenleyip şehri tarumar ettiler.Babil Kralı Nebukadnezar M.Ö. 586’a Süleyman Mabedi’ni yaktı.

Bu tarihten itibaren Kudüs’te yaşayan Yahudiler ‘’Babil Sürgünü’ne’’ gönderildiler.Tarihte bilinen ilk Yahudi Diasporası’da bu sayede Babil’de kuruldu.

MÖ 332 yılında Büyük İskender Kudüs’ü ele geçirdi.

MÖ 63 yılında Roma İmparatorluğu Kudüs’ü ele geçirdi.

0 yılında Hz.Meryem’in oğlu Hz.İsa onbilerce insanın gözleri önünde çarmıha gerildi.

614 yılında Şahrbaraz generalliğindeki Pers İmparatorluğu orduları Kudüs’ü ele geçirdi.

629 yılında Bizans İmparatoru Herakleios Kudüs’ü ele geçirdi.

636 yılında Kudüs,Hz.Ömer döneminde İslam Orduları tarafından fethedildi.Bu döneme kadar İlya adıyla bilinen şehrin ismi Hz.Ömer tarafından Kudüs olarak değiştirildi.

750 yılında Abbasiler şehri ele geçirdi.

878 yılında Tolunoğulları şehri ele geçirdi.

904 yılında Abbasiler şehri geri aldı.

1071 yılında Selçuklular şehri ele geçirdi.

1098 yılında Fatımiler şehri ele geçirdi.

Haçlılar Kudüs’ü ele geçirebilmek için kalkıp geldiler Avrupa içlerinden.Kutsal saydıkları Kudüs’ü ele geçirebilmek için önce Anadolu’yu geçmeleri gerekiyordu.Anadolu insanı; kendi namusu,onuru ve haysiyeti için gövdesini siper etti akın akın çağlayan Haçlı birliklerine..

Çünkü Kudüs,Anadolu insanı için bir namus,onur ve haysiyet meselesiydi..

Tüm bu cansiperane vuruşmalara rağmen maalesef Kudüs 1.Haçlı Seferi’nde Haçlıların eline geçti.Tarihler henüz 1099’u gösteriyordu.Kudüs’e giren haçlılar,müslümanları ve yahudileri birer birer kılıçtan geçirdiler.Genç yaşlı ayırt etmeden müslüman ve yahudi kadınlara tecavüz ettiler.Savunmasız,günahsız,biçare insanları sırf hristiyan değil diye öldürdüler..

İlkin 88 sene sürdü bu eziyet,bu mezalim..

Haçlılar fazlasıyla gururlu ve mağrurdu.

Asırlık emellerine nihayet ulaşmışlardı nitekim Kudüs ellerindeydi.Güya dünyayı onlar yönetiyordu!

Sonra bir cengaver çıkıverdi tarihin içinden..

İsmi Selahaddin Eyyübi’ydi.Tarihler 1187’yi gösteriyordu.Büyük bir askeri deha olan Selahaddin Eyyübi şehrin suyunu ve yiyeceğini kesti.Kudüs’te açlık baş gösterdi.Yetmedi, etrafta büyük ateşler yaktırarak Kudüs’ü dumana boğdu.Psikolojik harp teknikleriyle zalim St. Jean şövalyeleri adeta saf dışı bırakılmıştı.Bu şövalyeler daha sonra teker teker imha edildi ve Kudüs yeniden bir İslam Devleti’nin hakimiyeti altına girdi.

Papa III. Urban,Roma’ya felaket haberi ulaştığında inme inip öldü. Bu tarihten itibaren art arda Haçlı seferleri düzenlendi..

1260 yılında Şehir Memlüklerin eline geçti.

1243 ile 1244 yılları arasında Moğollar Kudüs’ü ele geçirdi.

1259 yılında Ayn Calut Savaşında yenilmez sanılan Moğol ordusunu bozguna uğratan Memlük Sultanı Baybars şehre yeniden hakim oldu.

Ve nihayet tarihler 1517’yi gösterirken Muzaffer Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han Kudüs’ü fethetti.Bu tarihten itibaren 1917 tarihine kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun ayrılmaz bir parçası oldu Kudüs.

1917 yılında Allenby komutasındaki İngiliz ordusu Kudüs’ü ele geçirdi.Osmanlı Ordusu’nun son ana kadar direndiği bu mukaddes belde Türklerin elinden son kez çıkmış bulunuyordu.

Zaten takip eden yıllarda da görüldüğü üzere Osmanlı-Türk hakimiyetinden çıkan Kudüs’ün yüzü neredeyse bir daha hiç gülmedi.Hoşgörü ve adaletin yegane savunucusu Osmanlı İmparatorluğu elinde Kudüs,400 yıllık bir süre zarfında huzuru ve refahı yaşadı.İnsanlar bu dönem boyunca can ve mal güvenliklerinden emin bir şekilde Osmanlı ülkesinde yaşamaya devam ediyorlardı.

Ama kader Kudüs’ü bizden aldı,kopardı.Bu mukaddes belde; müslümanların ilk kıblesi,hoşgörünün şehri ve insanların ortak yaşama arzusunun adeta küçük bir prototipiydi.

Kudüs,insanlara tarihin tekekkürden ibaret olduğunu üzerine bastıra bastıra gösteriyordu.

Türklerin elinden çıkan Kudüs için bütün planlar hazırdı.İngiliz Dış İşleri Bakanı Balfour kendi adıyla anılan ‘’Balfour Deklarasyon’unu’’ yayınlayarak Filistin toprakları üzerinde bir İsrail Devleti kurulmasının fitilini ateşlemişti…

Daha sonra ne mi oldu?

1948 yılında İsrail’in fiili olarak kurulmasından itibaren Kudüs bir daha gün yüzü görmedi.1948 yılından itibaren devam eden gerilim,çatışma ve savaşların sıcaklığı günümüzde hala etkisini hissettiriyor..

Son olarak ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini kısaca siyonizmin yani paranın gücü olarak yorumluyorum..

-Sözlerimi Mehmet Akif’in dizeleriyle noktalıyorum:

“Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde,

Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu.

Varıp eşiğine alnımı koydum,

Sanki bir yeraltı nehri kaynıyordu.’’

 

Yorum Yazmayı Unutmayın
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.