Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
www.gundemyazar.com | Şalpazarı Haber – Ağasar Haber- Trabzon Haber

24 Haziran Liderler Değerlendirmesi

Mesut YILMAZ

Mesut YILMAZ

  • 06 Haziran 2018

Bu yazı için uzunca bir süre bekledim. Kısmet bugüneymiş. 24 Haziran liderlerini bir de benim penceremden bakın:

Recep Tayyip Erdoğan (Yorgun Savaşçı): Yıllardır girdiği bütün seçimlerin galibi olarak ayrıldı. Yıllar içerisinde Türk siyasi tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Usta benzetmesine de çok anlamlı bir şekilde sahip çıktı. Yorgun görüntüsünün altına büyük bir özveri yatıyor. 2002’den bu yana olduğu gibi bütün AKP teşkilatını adeta tek başına sırtlıyor. O yenilmez bir armada, korkusuz bir kaptan, tecrübeli kurt bir siyasetçi, devlet adam. Bir anda bütün olumsuz durumların üzerine sünger çekip yoluna devam edebiliyor. En büyük artıları tecrübesi, hitap gücü ve halkla ilişkileri.

Eksisi: Milletvekilleri aday profilleri, ekonomi kurmayları ve yönetici kadro zafiyetleri.

Muharrem İnce (Matador): Yıllardır %25 civarında takılıp kalan CHP’nin yeni umudu. Her bakımdan Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki üç gömlek üstünde. Seçim sonucu ne olursa olsun 24 Haziran’ın kazanan ismi. CHP’nin müstakbel genel başkanı. Hitabeti sağlam, bilim ve sanata vurgu yapması takdire şayan. Şiir yazması ve kasket takmasıyla Bülent Ecevit. Halkla ilişkilerde henüz çok toy. Demirtaş ziyareti ve II. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’e yönelik ‘’apoletini sökeceğim” çıkışı ise bana göre tam bir skandal. HDP oyları için adeta hiçe sayılan milliyetçi oylar mevcut.

Artıları: Rekabetçi, inatçı ve risk almayı seviyor.

Eksileri: Kendisini dindar gösterme çabaları, CHP Seçim Bildirgesi, Kemal Kılıçdaroğlu ve –Hdpatik- yapılı marjinal sol. Nötr: Erdoğan özentiliği.

Meral Akşener (Çiller 2): Çok esti, gürledi ancak MHP genel başkanlığını bir türlü ele geçiremedi. İYİ Parti’yi büyük bir şatafatla birlikte kurdu. Ardı ardına bütün şehirlerde hızla teşkilatlanmaya gidildi. Bu süreç kısmen de olsa başarı ile yürütüldü ama partiyle birlikte sahaya inince işler bir anda tersine döndü. Demirtaş çıkışları, hoşnutsuzluk yaratan vekillik durumları (parti içi rekabetten kaynaklanan) ve milliyetçi söylem eksikliği ile baş edilemedi. Daha doğrusu İYİ Parti tam olarak ideolojik bir çerçeve çizemedi. Yusuf Halaçoğlu akıl almaz bir biçimde liste dışı kaldı. Peşi sıra vekil adaylığından istifa eden adaylar birbirini takip etti. Miting alanları arzu edilen seviyenin çok çok altında kaldı. Akşener süreci iyi yönetemedi.

Artısı: Kadın olması ve kendi partisine küskün MHP’lilerin sayısının bir hayli fazla olması.

Eksisi: Sert söylemleri tercih etmesi, kucaklayıcı bir dili kullanmakta zorlanması ve hitabet anlamında rakiplerinden gerisinde olması.

Selahattin Demirtaş (Çıban Başı): Cezaevi’nde tutukluluk hali devam ederken aday oldu. Kimilerine göre çıbanın başı kimilerine göre ise bir halk kahramanı. Akıllı bir insan olduğuna şüphem yok ancak aldığı oy oranına rağmen Kandil’le arasına set çekemedi bilakis Pkk’nın siyasi nutukçusu haline geldi. Son olarak ise Kobani Protestoları öncesi ve sürecinde attığı twit ve yaptığı açıklamalarla 50 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bizim bazı tatlı su siyasilerine göre ise cumhurbaşkanlığına adaylığını koyabiliyorsa dışarı da çıkabilmeli imiş. Bunlara sadece gülüyorum. Demirtaş başkan adayı olmasına rağmen bu saatten sonra ancak siyasi bir mevta olabilir.

Artıları: Cezaevinde olması, saz çalması.

Eksileri: Pkk yandaşlığı.

Temel Karamollaoğlu (Tonton Dede): Temel Bey 77 yaşında. Ununu elemiş ama henüz eleğini asmamış belli ki. AKP ile yapılan ve uzlaşılamadan kalkılan ittifak masasından güçlenerek ayrıldı Temel Bey. Şu ana kadar ise son derece ilginç bir tablo çiziyor. Sosyal medyayı oldukça etkili kullanıyor. Sağ- sol ayırt etmeden etrafında pek çok taraftar topladı. Bunların sandığa yansımayacağından emin olsam da gerçekten bu yaşta bir insanın böylesine büyük bir gayret içerisine girmesini sonuna kadar takdir etmek gerekir.

Artıları: Yaşı ve tontonluğu.

Eksileri: Ana dilde eğitim talebi, parti kadrosunun yetersizliği ve bütün durumlardan hoşnutsuz olması.

Doğu Perinçek (Sahte Lenin): Sokak lambası gibi olma ey yar, kime yandığın belli olsun demişti ya Necip Fazıl işte Perinçek tam olarak böyle bir aday. Amerikan karşıtlığında adeta bir zirve. Vatan Partisi ise tamamen vasat bir parti. Oy oranları %1’in bile çok çok altında. Buna rağmen yıllardır bıkmadan usanmadan siyaset arenasının içinde solculuk oynamaya devam eden Perinçek’e ise kocaman bir alkış…

Artıları: ABD karşıtlığı ve  bol keseden rahatlıkla atabiliyor olması.

Eksileri: Oy oranı ve hitap ettiği kitle bakamından yokları oynaması.

Yorum Yazmayı Unutmayın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.